Męskie Zdrowie

Brak Snu I Jego Na Twój Wygląd Oraz Zdrowie (Zaskakujące!)

By  | 

brak snu

Odkryj Jak Bardzo Brak Snu Wpływa Na Twoje Życie

Żyjemy w „szybkich” czasach. Ciągle za czymś pędzimy, ciągle coś mamy do zrobienia i ciągle brakuje nam czasu. Z tego powodu wiele sprytnych osób próbuje zyskać większe ilości tego cennego „elementu” i podkradając go z pory przeznaczonej na sen.

Chociaż pozornie zyskujemy na takiej niewinnej kradzieży, to na dłuższą metę wiele tracimy.

Jeśli Nie Dbasz O Sen? To Nie Dbasz O Ciało!

Sen jest niezbędny dla zdrowia. W tym czasie ciało robi sobie „przegląd” i przygotowuje się na kolejny dzień pełen wyzwań.

Podczas snu ciało intensywnie zajmuje się  również budowaniem mięśni oraz spalaniem tkanki tłuszczowej. Odpowiednia ilość snu zapewnia optymalną produkcję „dobrych” hormonów jak testosteron czy hormon wzrostu. Dzięki nim możemy cieszyć się bardziej atrakcyjnym ciałem, wysokim libido czy dużymi pokładami energii. Porządny sen zwiększa nawet odporność na stres.

Władca Snu

Czy zastanawiałeś kiedyś, co lub kto decyduje o tym, że ciało ma ochotę iść spać lub wie kiedy wstać? Otóż mamy w sobie pewien mechanizm, który nazywamy rytmem dobowym. Właśnie ten „wewnętrzny zegar” sprawia, że jesteś śpiący w nocy czy po południu. Dobrze przeczytałeś, odczuwanie lekkiej senności po południu jest czymś normalnym. Hiszpanie czy Włosi zdają sobie z tego sprawę, dlatego istnieje u nich coś takiego jak sjesta.

Na rytm dobowy wpływają również czynniki zewnętrzne. Światło jest najważniejszym z nich. Problem w tym, że obecnie żyjemy w erze świateł. Z tego powodu nie ma większego problemu, by rozregulować swój wewnętrzny zegar.

Noc zapada i normalnie powinniśmy szykować się do snu. Jednak my wolimy świecić sobie w twarz telewizorem czy telefonem. W efekcie ciało w pewnym sensie głupieje, ponieważ myśli sobie, że ciągle jest dzień. Taki stan rzeczy niesie wiele problemów zdrowotnych, o których przeczytasz w dalszej części.

Jako ciekawostkę dodam, że największy wpływ na zaburzenie produkcji melatoniny (hormonu snu) ma światło niebieskie. Niestety właśnie tym światłem strzela w nas większość urządzeń elektronicznych wyposażonych w ekrany.

Innym czynnikiem zaburzającym rytm snu są ćwiczenia fizyczne, które przesuwają porę wypuszczenia melatoniny, a w efekcie powodują problemy z zaśnięciem. Dlatego jeśli z jakiegoś powodu musisz zarwać nockę, to późny trening jest całkiem dobrym sposobem.

Co Brak Snu Wyprawia Z Ciałem

„Wyśpię się po śmierci”, być może i brzmi to fajnie, jednak takie podejście sprawia, że może ona przyjść szybciej, niż się nam wydaje. Pamiętaj o tym.

Zazwyczaj nie śpimy tyle, ile wymaga tego od nas ciało. Wolimy popatrzeć w świecący ekran, obejrzeć kolejny odcinek ulubionego serialu lub załatwić jeszcze jedną sprawę. W końcu w najgorszym przypadku przecież będziemy tylko zmęczeni na drugi dzień. Niestety nie jest to takie proste i cały problem sięga dużo głębiej.

Całkowite zarwanie nocy nie zdarza się nam często. Jednak warto wiedzieć, że już jedna noc bez snu zmniejsza koncentrację, pogarsza pamięć, zwiększa kortyzol i obniża testosteron.

Częściowy brak snu to zupełnie inna bajka, ponieważ stanowi on normalny tryb życia dla wielu osób.

Lekki niedobór  snu sprawi, że będziesz funkcjonował normalnie, jednak nie na pełnych obrotach. Być może zauważysz u siebie problemy z koncentracją czy szybsze denerwowanie się małymi rzeczami. Wiele skutków braku snu nie pojawia się z dnia na dzień. Dlatego często nie będziesz wiedział, że coś jest wynikiem zbyt małej ilości snu. Z tego powodu chcę Cię trochę wyedukować, byś wiedział na co zwrócić uwagę.

Kortyzol I Brak Snu

Kortyzol jest hormonem, który osiąga najwyższy poziom rankiem i szykuje nas do nadchodzącego dnia. Wraz z upływem godzin jego poziom spada, a do gry wchodzą inne hormony, które „przenoszą” ciało w świat snu i regeneracji.

Niestety brak snu powoduje zaburzenie tego rytmu i w efekcie kortyzol utrzymuje się na wysokim poziomie dużo dłużej niż powinien. W efekcie pojawia się spora ilość dolegliwości, a jedną z nich jest problem z uśnięciem. Przypominam również, że kortyzol obniża testosteron.

Hormon Wzrostu I Brak Snu

Największe ilości hormonu wzrostu ciało produkuje w początkowych fazach snu. Niedobór czy nieregularny rytm snu zmienia jego dobowy rytm, ale ciało nieźle radzi sobie w tym temacie i zaczyna go wypuszczać o innych porach dnia, by utrzymać podobny poziom ekspozycji ciała na jego działanie. Jednak logika podpowiada, że najlepiej, gdy działa on sobie w nocy wraz z innymi „dobrymi” hormonami.

Testosteron I Brak Snu

Istnieją trzy kluczowe elementy decydujące o poziomie testosteronu. Pierwsze dwa to dieta oraz aktywność fizyczna. Trzeci element układanki stanowi sen, który niestety jest często ignorowany. Szkoda, ponieważ podczas snu wytwarzane są największe ilości tego hormonu, wiec dlaczego nie wykorzystać tego faktu na swoją korzyść?

Trafiłem na ciekawe badanie, w którym sprawdzano wpływ długości snu na testosteronu (sprawdzany zaraz po przebudzeniu).

W eksperymencie okazało się, że mężczyźni śpiący mniej niż pięć godzin mieli testosteron na poziomie poniżej 300 ng/dL (bardzo niska i szkodliwa dla mężczyzn wartość). Z kolei grupa śpiąca siedem, osiem godzin cieszyła się poziomem testosteronu powyżej 500 ng/dL.

W innych tego typu badaniach różnice w długości snu pomiędzy czterema i ośmioma godzinami przekładały się na spadki testosteronu nawet o 60 %.

Jedno z badań fajnie porównało spadek testosteronu wynikający z niedoboru snu do postarzenia się o 10-15 lat.

Jak widzisz z małą ilością snu nie ma żartów. Lepiej doceń jego ważność, jeśli chcesz tryskać męskością każdego dnia. Nie wiesz, czym grozi niski testosteron? Zajrzyj tutaj.

Podsumowując. Więcej snu, to więcej testosteronu. Tylko pamiętaj, by nie przespać całego życia :)

Pijany Czy Niewyspany

Jako ciekawostkę dodam, że w pewnych sytuacjach brak snu jest podobny do upojenia alkoholowego. Wpływa on negatywnie na refleks, zdolność do rozsądnego rozumowania oraz podejmowania decyzji, a nawet czyni z nas zagrożenie dla własnego i cudzego życia, jeśli wsiądziemy za kółko.

Brak Snu I Atrakcyjność

Badania jasno pokazują, że u większości osób niedobór snu przekłada się na pogorszenie atrakcyjności i to w szybkim tempie. Wcale mnie to nie dziwi, ponieważ brak snu atakuje ciało z wielu stron.

Niedobór snu sprawia, że łatwo przybieramy na wadze i czyni to na wiele sposobów.

 • Sprawia, że chętniej sięgamy po wszelakie źródła cukru.
 • Odbiera chęci i energię do ćwiczeń, więc spalamy mniej kalorii w ciągu dnia.
 • Bardzo często osoby, które mniej śpią, spożywają więcej kalorii.
 • Sen krótszy niż 6 godzin znacznie zmniejsza wrażliwość insulinową. Jest to świetny sposób, by podnieść ryzyko wystąpienia cukrzycy typu II oraz ułatwić ciału obrastanie w tkankę tłuszczową.
 • Powoduje zmiany w dwóch hormonach kontrolujących apetyt. Konkretnie chodzi o leptynę (hormon mówiący Ci, że jesteś najedzony) i grelinę (hormon wywołujący uczucie głodu). Osoby, które nie śpią wystarczająco długo notują spadek leptyny oraz wzrost greliny. Taka kombinacja nie jest dobra dla naszej sylwetki. Opisane zjawisko zaczyna już zachodzić przy śnie poniżej 7 godzin.

Warto również wiedzieć, że niedobór snu i bycie „na programie”, którego celem jest utrata wagi, powoduje, że faktycznie ją tracimy, ale bardziej odbywa się to kosztem mięśni niż tkanki tłuszczowej.

Zestresowane niedoborem snu ciało przełącza się w tryb „walcz lub uciekaj”, który również dorzuci swoje pięć groszy. Przykładowo za sprawą utrzymującego się kortyzolu, który utrudnia spalanie tkanki tłuszczowej oraz budowanie mięśni.

Brak Snu – Pozostałe Efekty

Prócz opisanych wcześniej problemów, możesz liczyć także na wiele innych dolegliwości. Przykładowo:

 • Większe ryzyko wyhodowania depresji np. z powodu spadku poziomu serotoniny.
 • Pogorszenie stanu układu nerwowego.
 • Zmniejszenie stabilności emocjonalnej.
 • Wzrost poziomu stresu psychicznego oraz fizycznego.
 • Wzrost ciśnienia krwi.
 • Wzrost poziomu cholesterolu.

Niedobór snu sprawia również, że musisz korzystać z drzemek oraz sporych ilościach kawy.

Słowo Na Zakończenie

Wiele osób szuka magicznych sposobów i proszków, które usuną ich problemy. Jednak okazuje się, że rozwiązanie wielu problemów jest dużo prostsze – zwiększ ilość snu!

2 Comments

 1. Rafał Sachanowicz

  Listopad 8, 2014 at 8:37 am

  Cześć, fruktoza w ilościach dostarczanych przez owoce czy miód nie jest dla nas szkodliwa. Nie zaprzątaj sobie tym głowy i zjedz swoją porcję owoców :)

 2. 6oxo

  Listopad 7, 2014 at 7:38 pm

  siemanko,w mailu napisales ze cukier zabija tescia,a co powiesz o cukrach prostych w owocach(fruktozie) mozna ale z umiarem?,prosze o opinie :)