Wszystko O Testosteronie

Cynk I Dihydrotestosteron – Bracia Czy Wrogowie

By  | 

cynk suplement

O pozytywnym wpływie cynku na testosteronu wie chyba większość mężczyzn. Jednak w przypadku jego wpływu na DHT, czyli silniejszej formy testosteronu sprawa nie jest już taka oczywista. Dlatego postanowiłem napisać kilka słów na ten interesujący temat.

Trochę Filozofii…

Nim przejdziemy do konkretnych badań, chciałbym zwrócić uwagę na jedną ważną sprawę.

Bardzo często lubimy zakładać, że jeśli X zmniejsza Y, a Y wpływa na Z, to automatycznie X musi zmniejszać Z. Taka zasada oczywiście ma prawo działać, ale nie zawsze musi to być prawdą. Szczególnie gdy dotyczy to tak złożonego środowiska, jakim jest ludzkie ciało.

Podczas poszukiwań informacji na temat cynku i jego związku z DHT doszedłem do wniosku, że właśnie ten temat stał się ofiarą wspomnianego toku rozumowania.

W efekcie na wielu stronach można znaleźć informacje, że skoro cynk zmniejsza aktywność enzymu 5-alfa-reduktazy odpowiadającego za przemianę testosteronu w dihydrotestosteron, to musi on również zmniejszać poziom dihydrotestosteronu.

Co ciekawe zauważyłem, że tego typu uproszczoną logiką posługują się głównie osoby, który chcą wierzyć w to, że cynk obniża DHT. Chodzi tutaj głównie o serwisy piszące na temat łysienia androgenowego oraz trądziku młodzieńczego traktujące DHT jak największego wroga mężczyzn.

Przestań patrzeć przez lupę…

Nasz organizm zawsze dąży do stanu homeostazy, czyli równowagi. Z tego powodu każda zmiana w ciele będzie owocowała szeregiem innych zmian. Dlatego moim zdaniem korzystanie z takiej „uproszczonej logiki” jest wielkim uogólnieniem i bardzo często nie musi być zgodne z prawdą.

Spróbuję to wszystko wyjaśnić na prostym przykładzie.

Wyobraź sobie długi długi wąż ogrodowy, którym płynie woda. Załóżmy teraz, że wpływającą do niego woda to testosteron, wypływająca to DHT, a sam wąż to enzymu 5-alfa-reduktazy.

Zgodnie z uproszczoną logiką zażycie cynku jako czynnika obniżającego 5-alfa-reduktazę będzie odpowiednikiem ściśnięcia węża, co objawi się słabszym strumieniem wypływającej wody (spadkiem DHT). Niby wszystko brzmi sensownie, ale kto powiedział, że cynk nie może w tej samej chwili zwiększyć ciśnienia wody wpływającej do węża (testosteronu)?

W powyższym przypadku doskonale widać, jak powstało coś „nielogicznego”, bo chociaż zmniejszyliśmy poziom 5-alfa-reduktazy, to jakimś cudem poziom DHT uległ zwiększeniu. Właśnie dlatego trzeba zawsze patrzeć na CAŁY obraz, a nie tylko jego mały wycinek.

Trochę Praktyki…

Generalnie temat cynku oraz dihydrotestosteronu nie został jakoś specjalnie pokryty w badaniach i nie znalazłem w pełni satysfakcjonujących mnie danych, ale zawsze mogło być gorzej :)

Badanie 1 – Rok 1981 – Netter A, Hartoma R, Nahoul K.

Udział w nim wzięło 37 mężczyzn, którzy zmagali się z problemem bezpłodności przez 5 lub więcej lat. Uczestników podzielono na dwie grupy. Grupę z wysokim testosteronem (powyżej 480 ng/dl) oraz grupę z niskim testosteronem (poniżej 480 ng/dl). Jakie efekty uzyskano?

Suplementacja cynkiem w grupie z niskim testosteronem rzecz jasna zwiększyła poziom tego hormonu. Dodatkowo wzrosła liczba produkowanych plemników, co pomogło dziewięciu mężczyznom zapłodnić swoją partnerkę. Jeśli chodzi o sprawę najważniejszą, czyli dihydrotestosteron, to jego poziom ZWIĘKSZYŁ się.

W „zdrowej” grupie nie odnotowano żadnych zmian w poziomie testosteronu oraz ilości produkowanych plemników. Jednak dihydrotestosteron uległ zwiększeniu także w tej grupie. Brak zmian w testosteronie nie powinien tutaj nikogo dziwić, gdyż cynk nie jest boosterem testosteronu, a jedynie pomaga przywrócić jego zdrowy poziom.

Szkoda tylko, że nie wykonano podobnego badania na zdrowych mężczyznach. Niemniej w tym przypadku cynk okazał się pierwiastkiem zwiększającym poziom dihydrotestosteronu.

Badanie 2 – Rok 1996 – Om AS1, Chung KW.

Eksperyment co prawda przeprowadzony na szczurach, ale jak to mówią lepszy rydz niż nic.

Sprawdzono w nim jak cynk wpływa na przemianę testosteronu w DHT. Co ciekawego pokazało badanie? Szczury będące na diecie ubogiej w cynk w porównaniu z grupami kontrolnymi nie tylko miały znacznie zmniejszoną przemianę testosteronu w dihydrotestosteron, ale również wyraźnie zwiększyła się u nich przemiana testosteronu w estradiol (żeński hormon).

Badanie 3 – Rok 1984 – Leake A, Chisholm GD, Habib FK.

W tym badaniu sprawdzono działanie cynku jako czynnika tłumiącego enzym 5-alfa-reduktazy. Wyniki były interesujące, ponieważ zachowanie cynku było zależne od podanej dawki.

Niskie dawki powodowały nie spadek, lecz wzrost 5-alfa-reduktazy. Dopiero wyższe dawki miały odwrotne działanie. Niestety nie było podane jakie.

Warto jeszcze zaznaczyć, że badanie nie było przeprowadzone na normalnym męskim organizmie, lecz w laboratorium na próbkach tkanki pobranej z ludzkiej prostaty.

Jak widać działanie cynku jako blokera DHT w tym przypadku pozostaje raczej wątpliwe.

Badanie 4 – Rok 1988 – Stamatiadis D1, Bulteau-Portois MC, Mowszowicz I.

W ostatnim znalezionym przeze mnie eksperymencie wykazano, że odpowiednio wysokie dawki cynku są w stanie całkowicie zablokować działanie enzymu 5-alfa-reduktazy. Jednak opisywane efekty także zostały otrzymane w laboratorium (poza ludzkim ciałem) i sprawdzały jedynie aktywność tego enzymu w komórkach skóry.

Dodatkowo nie było w nim również mowy o doustnym spożywaniu cynku oraz jego wpływie na aktywność 5-alfa-reduktazy w miejscach innych niż skóra. Dlatego „praktyczność” tego badania jest dyskusyjna.

Podsumowanie…

Jak widzisz, cynk w małych dawkach potrafi nawet zwiększyć aktywność 5-alfa-reduktazy. Z kolei jego tłumiące działanie opiera się na dużych dawkach, które były podawane wyizolowanym komórkom w jakimś laboratorium.

Swoją drogą duże dawki czegokolwiek mogą być szkodliwe, a te użyte w jednym z eksperymentów na pewno nie należały do małych, jeśli były w stanie coś „wyłączyć” w naszym ciele :)

Moim zdaniem twierdzenie na podstawie dostępnych badań, że cynk obniża 5-alfa-reduktazę jest dość odważne, a pisanie, że ma on zdolność do zmniejszania poziomu dihydrotestosteronu jest po prostum jakimś nieporozumieniem.

Jeśli ktoś zna jakieś ciekawe badania na ten temat, to zapraszam do dyskusji.

Pobierz Poradnik I Zwiększ Testosteron