Zioła I Suplementy

Witaminy I Minerały – Czy Warto Je Suplementować?

By  | 

witaminy i minerały

Oczarowani dobrym marketingiem coraz częściej sięgamy po suplementy, które mają uzupełnić brakujące witaminy i minerały.

Ochoczo łykamy je, jakby były cukierkami i nawet nie zastanawiamy się, co tak naprawdę wprowadzamy do ciała.

Przyznaję, że ja również tak robiłem. W końcu wszyscy to robili…

Jednak kiedyś trafiłem na informacje, które mnie dość mocno zaskoczyły i chciałbym się dzisiaj nimi podzielić.

Witaminowy Matrix

Widzisz, człowiek potrafi stworzyć wiele rzeczy, ale nie jest w stanie stworzyć nasionka, z którego wyrośnie drzewo i nie jest w stanie stworzyć plemnika, z którego powstanie życie.

Tak samo człowiek nie jest w stanie stworzyć witam i minerałów dorównujących tym stworzonym przez naturę.

Wielu ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy z powyższego faktu.

Co Tak Naprawdę Wkładasz Do Ciała

Muszę przyznać, że byłem mocno zaskoczony, gdy dowiedziałem się, że syntetyczne witaminy i minerały są wytwarzane z takich rzeczy jak smoła węglowa, ropa naftowa, produkty pochodzenia zwierzęcego, fekalia, ziemia, kamienie, metale czy muszle.

Czy wierzysz, że suplementy wytwarzane z powyższych rzeczy mogą dorównać witaminom i minerałom pochodzącym z prawdziwego jedzenia, które dorastało na słońcu? Swoją drogą czy wiedziałeś, że do produkcji sztucznej witaminy C używa się acetonu?

Syntetyczne witaminy i minerały tak naprawdę są lekami z mniejszą ilością skutków ubocznych.

Co ciekawe część tabletek nawet nie rozpuszcza się w ciele i po prostu przez nie przelatuje, a Ty nie masz z nich żadnych korzyści.

Z kolei suplementy witaminowe ze zdolnością do wchłaniania mogą być traktowane przez ciało jak toksyny, których trzeba się pozbyć (np. przez mocz).

Dlatego podczas wizyty w toalecie możesz zobaczyć, jak te wszystkie „cenne” składniki wylatują z Ciebie w postaci pięknie świecącego strumienia moczu.

Muszę przyznać, że byłem mocno zaskoczony, gdy pierwszy raz zaobserwowałem u siebie takie zjawisko i zwyczajnie nie mogłem oderwać wzroku od tego, co ze mnie wylatywało.

Teraz chyba rozumiesz dlaczego X mg witaminy syntetycznej nie jest odpowiednikiem X mg witaminy dostarczonej z naturalnego pochodzenia.

Naturalne witaminy i minerały zawsze będą działać i wchłaniać się lepiej od syntetyka. Z tego powodu zawsze staraj się dostarczać je za pomocą żywego jedzenia, a sięgając po suplementy celuj w te, które dostarczają witaminy naturalnego/organicznego pochodzenia.

Włącz Myślenie

Czy zatem sztuczne witaminy są szkodliwe? Odpowiedź na takie pytanie nie jest jednoznaczna.

Nie można zaprzeczyć, że sztuczne suplementy potrafią być pomocne w pewnych przypadkach.

Jednak warto się zastanowić nad tym, czy nasze ciało rzeczywiście ich potrzebuje.

Odpowiedz sobie, dlaczego po coś sięgasz. Jakie masz ku temu powodu?

Robisz to, bo jakiś Józek na forum napisał, żeby brać?

Moim zdaniem tylko nieliczne osoby faktycznie mają niedobory witamin i minerałów, które ciężko załatać rozsądnym jedzeniem.

Czy To Na Pewno Brak Witamin I Minerałów?

Wiele osób wbrew pozorom nie ma niedoboru jakichś elementów. Ich problemy raczej wynikają z kiepskiego stylu życia, nadwagi, słabej diety czy braku ruchu. Spójrz na prosty przykład…

Masz problemy z odpornością? Zadbaj o układ trawienny, który jest odpowiedzialny za ten czynnik.

Swoją drogą witamina C (chętnie zażywana zimą) wbrew pozorom nie chroni zbyt dobrze przed przeziębieniami (ilością ich wystąpień), a jedynie nieznacznie redukuje jego nieprzyjemne dolegliwości oraz czas trwania.

Co ciekawe lepiej w temacie przeziębień radzi sobie cynk!

(NOTKA: Zastanawiasz się, jakie produkty powinieneś wybierać, by jeść jak mężczyzna? Pobierz gotową listę zakupów. Przestań rozmyślać i zacznij działać! Pobierz Tutaj )

dieta dla mężczyzn

Reakcja Łańcuchowa

Z suplementami jest również taki problem, że dostarczenie jednego elementu może wybić ciało z równowagi. Przykład?

Jasio przeczytał, że witamina D3 jest super dla mężczyzn (to akurat prawda) i warto ją brać.

Problem w tym, że jej spożywanie może zwiększyć odkładanie się wapnia, dlatego Jasio powinien też sięgnąć po witaminę K. Dodatkowo podczas stosowania witaminy D3 zaleca się spożywanie witaminy A oraz magnezu.

W efekcie zamiast jednej witaminki kończysz z całym zestawem. Dlatego zanim się na coś zdecydujesz, zrób porządne przygotowanie.

Czy Odradzam Zażywania Witamin I Minerałów

Nie twierdzę, że jest to najlepsze podejście, ale osobiście nie stosuję popularnych „multiwitaminek”. Kiedyś z nich korzystałem i muszę przyznać, że NIE ODCZUŁEM najmniejszej negatywnej różnicy po ich odstawieniu.

Swoją drogą nie brakuje badań, które pokazują, że witaminy i minerały w postaci pigułek nie chronią przed chorobami serca i nie wydłużają życia. Dlatego zastanów się „na co” bierzesz swoje pigułki.

Jednak nie zrozum mnie źle. Nie twierdzę, że suplementy są największym złem, ponieważ istnieje masa wartych uwagi i coś więcej napiszę o tym w przyszłości.

Pamiętaj również, żeby nie traktować pigułek jako obejścia słabej diety i braku ruchu.

Dzięki za uwagę!

9 Comments

 1. Rafał Sachanowicz

  Kwiecień 24, 2016 at 3:21 pm

  Oczywiście, że tak nie jest. Istnieje wiele wartościowych suplementów, chociaż nie niezbędnych do życia. Ten artykuł skupiał się suplementach typu „komplet witamin i minerałów w jednej pigułce”.

 2. ola

  Kwiecień 14, 2016 at 4:34 pm

  Ale przeciez są też naturalne suplementy w tym moja ulubiona c z bioflawonoidami [filtr antyreklamowy]. Artykul fajny, ale sprowadza suplementy czyli srodki odzywcze do jednego worka a tak chyba nie jest.

 3. Rafał Sachanowicz

  Maj 28, 2015 at 8:24 am

  Patrząc na powalającą ilość słońca za oknem, faktycznie uzupełnianie D3 ma w naszym kraju sens.

 4. jantar

  Maj 27, 2015 at 9:42 pm

  uważam że wit D3 koniecznie trzeba uzupełniać. D-vitum forte ma D3 rozpuszczoną w olelju MCT, który jest łatwoprzyswajalny, nawet dla osób z upośledzonym wchłanianiem tłuszczów, nie odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej i dzięki przez to też lepiej przyswaja się D3. Inne witaminy można bilansować dietą – jak ktoś ma samozaparcie i nie reaguje na jedzenie, że jak zdrowe, to niesmaczne:)

 5. Rafał Sachanowicz

  Styczeń 15, 2015 at 8:41 am

  O NFZ lepiej nie rozmawiać, bo wszyscy się rozchorujemy :)
  W tym przypadku musimy opierać się na leczeniu prywatnym,
  szkoda tylko, że pewne składki są przymusowe ;)

 6. Karabaszi

  Styczeń 14, 2015 at 11:47 pm

  Tak, witamina D to jedna z nielicznych, którą należy suplementować :) oczywiście szanowne grono lekarzy z NFZ nie widzi potrzeby takiej suplementacji, a o badaniu jej poziomu we krwi możemy zapomnieć…Dobrze, ze jestem duży i mam jaja :)

 7. Jarek

  Styczeń 14, 2015 at 12:10 am

  Do Majk1512. Sa rozne rodzje witaminy D: D1, D2 i D3. W tranie jest witamina D1 najmniej przyswajalna przez ludzki organizm. Najlepsza jest witamina D3, to ta kora jest produkowana przez nasze cialo pod wplywem promieni slonecznych i najlepiej przyswajalna. Zcznij przyjmowac witamine D3, a poczujesz roznice, dawka 1000-2000IU dziennie. Najlepiej wczesniej zrob test krwi na zawartosc witaminy D, moze nie masz niedoboru…

 8. Rafał Sachanowicz

  Styczeń 13, 2015 at 9:53 pm

  Dzięki za konkrety na pewno komuś się przydadzą. Ciekawi mnie,
  jak sprawuje się w tym depresyjnym okresie światłoterapia (UVB),
  która zmusza ciało do naturalnej produkcji witaminy D.
  Jeśli będę kiedyś miał możliwość jej przetestowania,
  to na pewno dam znać o efektach.

 9. Majk1512

  Styczeń 13, 2015 at 9:27 pm

  Testowałem i testuje nadal witaminę D. Najpierw próbowałem tej w czystej postaci i efekt chociaż nie rewelacyjny to jednak był. Teraz natomiast biorę tran, jest tam 100 % dziennego zapotrzebowania na witaminę D, natomiast efekty odczuwalne są mniejsze – chyba że mój organizm powoli zaczyna zmniejszać przyswajalność tej witaminy. Na pewno nikomu nie odradzę spożywania tej witaminy, a zwłaszcza jeśli ktoś ma lekką depresję wywołaną mniejszą ilością słońca.