Wszystko O Testosteronie

Finasteryd – Lek Przeciw Łysieniu Czy Może Coś Więcej?

By  | 
finasteryd

Foto: Kristoferb

Co Powinieneś Wiedzieć, Nim Sięgniesz Po Finasteryd

Jednym z hormonów, który bywa obwiniany za łysienie typu męskiego jest DHT i w wielu przypadkach faktycznie tak jest.

Dlatego nie trzeba było długo czekać na pojawienie się leków, które mają na celu obniżenie dihydrotestosteronu.

Tutaj właśnie z pomocą przychodzi związek o nazwie finasteryd.

Niestety lek ten jak większość dostępnych na rynku nie jest idealny.

Z tego powodu postanowiłem napisać o nim coś więcej, żebyś mógł podjąć bardziej świadomą decyzję o jego stosowaniu.

Uwaga: Poniższy tekst jest kontynuacją wpisu o testosteronie i łysieniu (warto zapoznać się z nim w pierwszej kolejności).

Jak Działa Finasteryd

W wielkim uproszczeniu finasteryd tłumi enzym odpowiadający za przemianę testosteronu w jego aktywną formę zwaną DHT.

Czy robi to skutecznie? Jak najbardziej i to już w małych dawkach.

Tutaj przykłady:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10495374/

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11125319/

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8077349/

Jak widzisz, możesz spodziewać się redukcji DHT nawet do 70 procent.

Nic więc dziwnego, że w wielu przypadkach mężczyźni faktycznie obserwują poprawę stanu włosów. Jednak moim zdaniem nie powinniśmy patrzeć tylko na mały wycinek całego obrazu.

DHT jest dużo potężniejszą formą testosteronu i to jemu zawdzięczasz wiele cech, które często są wiązane z wysokim testosteronem.

Z tego powodu warto się zastanowić, czy jego drastyczne obniżenie nie będzie miało przypadkiem jakiegoś innego wpływu na męski organizm.

W tym miejscu już sam zdrowy rozsądek u wielu osób zapali czerwoną lampkę.

Jednak nie mam zamiaru na tym poprzestawać i dlatego postanowiłem poszukać trochę więcej informacji na ten temat.

Potencjalne Skutki Uboczne Finasterydu

Na wstępie tego rozdziału chcę zaznaczyć, że nie mam na celu zniechęcania czy zachęcania Cię do stosowania finasterydu (nic mi do tego).

Chcę Ci jedynie pokazać trochę więcej informacji, niż dostarcza ulotka.

Komentarze typu „ja biorę i nic mi nie jest” nie wnoszą nic do tematu, ponieważ nie gwarantują one, że ktoś inny zareaguje w ten sam sposób.

Dodatkowo tak naprawdę nikt nie wie, jaki wpływ na ciało będzie miał ten lek okresie długofalowym.

Jeśli zaś chodzi o efekty uboczne, to najczęściej mowa tutaj o spadku libido, zaburzeniach erekcji czy pogorszeniu parametrów nasienia.

Poniżej prezentuję trochę materiałów dotyczących tego leku:

Pogorszenie parametrów nasienia (ustępowało po odstawieniu leku):

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17299062/

Zbiór badań na temat inhibitorów 5-alfa-reduktazy (finasteryd do nich należy):

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4064044/

Mowa w nim między innymi o zaburzeniach erekcji, spadku libido oraz depresji.

Kolejny artykuł pokazujący, że „coś jest na rzeczy” w temacie zaburzeń erekcji, ejakulacji i libido.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19090946/

Dwa artykuły na temat trwałych efektów spowodowanych finasterydem:

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1743-6109.2011.02255.x/abstract/

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/smrj.19/abstract

Jako ciekawostka ulotka (w języku włoskim) leku opartego na finasterydzie, w której mowa o raku piersi oraz trwałych zaburzeniach funkcji seksualnych.

http://www.torrinomedica.it/farmaci/schedetecniche/PROPECIA.asp

Dla większej ilości informacji możesz również zajrzeć na poniższe strony: finasterydu:

http://www.pfsfoundation.org

http://www.propeciahelp.com

Na koniec jeszcze film na ten temat (warto rzucić okiem na linki w opisie).

(NOTKA: Zastanawiasz się, jakie produkty powinieneś wybierać, by jeść jak mężczyzna? Pobierz gotową listę zakupów. Przestań rozmyślać i zacznij działać! Pobierz Tutaj )

dieta dla mężczyzn

Czy Warto Brać Finasteryd

Osobiście uważam, że opieranie swojej wartości na ilości posiadanych włosów jest kiepskim pomysłem.

Niestety źródła „wiedzy” dobrze piorą mózgi i w efekcie wielu mężczyzn myśli, że włosy są potrzebne do szczęścia. Jednak to temat na zupełnie inny wpis.

Oczywiście istnieje mnóstwo osób, które poprawiły swój stan włosów bez nieprzyjemnych efektów ubocznych.

Jednak ani ja, ani producent leków, a nie lekarz nie powiemy Ci, jak sprawy potoczą się u Ciebie. Dlatego ostateczna decyzja należy do Ciebie.

Moim zdaniem priorytetem każdego mężczyzny powinien być dobry stan układu hormonalnego, a nie ilość włosów na głowie, które i tak zaczną znikać po odstawieniu tego typu leków.

Jeśli zgadzasz się ze mną i chciałbyś zadbać o swoje męskie hormony, to zdecydowanie powinieneś pobrać poradnik, w którym tego uczę.

24 Comments

 1. Rafał Sachanowicz

  Listopad 14, 2017 at 10:09 pm

  Dzięki za podzielenie się swoją historią, być może komuś oszczędzisz w ten sposób podobnych problemów. Co ja mogę od siebie dodać? Urolog urologowi nierówny, szukaj takiego, który Ci pomoże. Ja jestem tylko sieciowym pisakiem, a nie lekarzem :)

 2. Paweł

  Wrzesień 2, 2017 at 1:20 pm

  Cześć,
  Postanowiłem troszeczkę wskrzesić wątek ponieważ potrzebuję porady, przytoczę pokrótce moją historie.
  Około 3 lata temu zauważyłem, że zaczyna robić mi się kółeczko na czubku głowy (obecnie mam 33 lata) więc postanowiłem udać się do Dermatologa, wiadomo lekarz-specjalista, zna się, coś poradzi. Od kopa dostałem receptę na Nezyr 1 mg i wskazówki co do dawkowania – jedna tabletkę dziennie, nie dostałem informacji o jakichkolwiek skutkach ubocznych wiec udałem się do apteki i bez przeprowadzania jakiegokolwiek researchu internetowego rozpocząłem kurację. Pani doktor poinformowała mnie, że skutki powinienem zauważyć po około pół roku leczenia, czekałem cierpliwie, skutki były NIESAMOWITE!! po moim kółeczku nie pozostał nawet ślad, fryzjer do którego chodzę zawsze mówił, że mi włosy na starość gęstnieją. Jednak moje zadowolenie nie trwało zbyt długo, po około roku od rozpoczęcia kuracji zaliczyłem przysłowiowego ‚faila’ co początkowo zwalałem na alkohol, jednak gdy to się powtórzyło, już bez alkoholu zacząłem węszyć.
  Poczytałem trochę fora internetowe o lekach zawierających Finasteryd (jest nim Nezyr) i dopiero tam znalazłem informację (na ulotce jej nie było), ze odstawienie leku niekoniecznie przywraca wszystkie męskie funkcje do stanu naturalnego. Troszeczkę, lub nawet bardzo wystraszony udałem się do kolejnego znachora jakim jest Urolog, powiedziałem mu, że nie do końca jest ze mną tak jak powinno być, że po roku przyjmowania Nezyru zauważyłem spadek libido, brak lub bardzo słabe nocne erekcje, całkowity brak lub bardzo słabe erekcje podczas dnia i bardzo krótka erekcja podczas kontaktu z kobietami, na co usłyszałem odpowiedź lekarza:
  L: Ile ma Pan lat?
  Ja: 30
  L: To nic takiego nie powinno mieć u Pana miejsca,
  Ja: No ja się domyślam ale co powinienem teraz zrobić?
  L: To minie, proszę poczekać cierpliwie i minie, nie brać więcej takich leków.

  I ok, udałem się do domu i czekałem, rok! Po ponad roku gdy poprawa była niewielka (są poranne erekcje ale rzadko i trochę słabe, tak samo jest z dziennymi) postanowiłem przyatakować innego Urologa, tym razem Pani, która przebadała mnie dość dokładnie i zleciła trochę badań: testosteron – w normie, TSH – lekko podwyższone, biorę tabletki na obniżenie i coś tam jeszcze, generalnie wszystko było w normie. Dostałem również tabletki które lekko wspomagają erekcję i należy je zażyć około 40 min przed stosunkiem, chyba ani razu mi się nie udało, przy braku stałej partnerki (sami zrozumcie dlaczego) takie stosunki wychodzą spontanicznie i zazwyczaj nie ma się 40 minut :)

  Od mojej ostatniej wizyty u Pani urolog minęło około pół roku, może trochę więcej i niestety ale nie zauważam większych zmian i nie bardzo wiem co powinienem teraz zrobić, jakie badania, do kogo się udać, etc?

 3. Mateusz

  Październik 23, 2016 at 7:55 pm

  Ok, przyznam rację 4 miesiące to za wcześnie, aby mówić tu o skutkach ubocznych.
  Póki co zauważyłem zwiększenie grubości włosów na całym ciele.

 4. Rafał Sachanowicz

  Październik 14, 2016 at 4:49 pm

  Patrzę na Twoje komentarze, patrzę na wpis i dochodzę tylko do jednego wniosku. Masz jakąś dysfunkcję związaną z przyswajaniem informacji albo zwyczajnie chciałeś powiedzieć o swoim super forum.

 5. Mateusz

  Październik 13, 2016 at 6:12 pm

  Mam pytanie skąd autor tego bloga czerpie takie bzdury. Naprawdę z szacunkiem, ale to są normalnie bzdury. Polecam się lepiej dokształcić od ludzi, którzy naprawdę biorą te leki, a nie wąchają puste opakowania. Sam biorę 4 miesiąc i nie mam żadnych efektów ubocznych a dht mam już na niskim poziomie. pozdro 600

 6. Mateusz

  Październik 13, 2016 at 4:30 pm

  Witam. Finasteryd istnieje bardzo długo na Polskim rynku, ale co niestety jest dużo z nim kłamstw siejących strach i panikę w internecie.
  Proszę sobie wejść na zachowajwlosy.pl i po czytać opinie ludzi, którzy naprawdę stosują finasteryd, nawet mocniejsze leki jak dutasterd.
  Mówię jak jest i pozdrawiam
  Mateusz

 7. Elo

  Lipiec 15, 2016 at 1:15 pm

  Powiem wam tyle ludziska może ten finasteryd jest bardzo dobry dla włosów, ale nic więcej. Faktycznie są lepsze w układaniu, bardziej rosną itp. Jednak możliwe skutki to gra nie warta świeczki, bo działa różnie na każdy organizm np. na mój zadziałał depresją i lekarze tylko rozkładali ręce, ale jak to możliwe!!! I tu spore ukłony dla Rafała, bo wie co pisze. To nie jest wyssane z palca tylko prawdziwe informacje i to u Niego znalazłem pomoc, bo nikt inny nie potrafił mi udzielić konkretnej odpowiedzi. Może ludzie nie zgadzają się z tym co Rafał pisze, ale to tylko dlatego ,ze nie doświadczyli problemów. Ja też ich nie miałem do czasu. Ładne włosy, wzrost wszystko fajnie, ale po czasie zaczęły dziać się cuda. Pozdrawiam grono którym lek pomaga :)

 8. Luk

  Maj 26, 2016 at 7:27 pm

  Ja biore proscar dziele na 4 jedną tab , i rzeczywiscie pomaga , zero efektów ubocznych ! , nie przestane tego brać wole umrzeć z włosami !

 9. Rafał Sachanowicz

  Marzec 18, 2016 at 8:08 pm

  Mam nadzieję, że wszystko pójdzie zgodnie z planem i zdrówko będzie dopisywać :)

 10. Maciek

  Marzec 12, 2016 at 6:12 pm

  Witam.

  Ja dopiero zacząłem brać finasteryd od 2dni, ale w tabletkach po 1mg.
  Zakupiłem androstatin za 58zł jest trochę tańszy niż nezyr.
  Czekam na efekty :)

 11. Rafał Sachanowicz

  Luty 18, 2016 at 6:48 am

  Ten wpis został poprawiony zgodnie z wcześniejszymi sugestiami. Dodałem sporo źródeł, więc nie bardzo rozumiem, co jeszcze chciałbyś tutaj zobaczyć. PS. Moim celem nie jest przekonywanie całego świata do zgadzania się z każdym słowem, jakie napisałem na tym blogu. Każdy ma prawo do swojej opinii. Trzymaj się!

 12. Michał

  Luty 17, 2016 at 1:20 pm

  Też mój głos na tworzenie lepszych merytorycznych fundamentów dla wypowiedzi ;). Niektóre informacje rzucają nowe światło na wiele spraw ale brak im fundamentu.

 13. Rafał Sachanowicz

  Luty 1, 2016 at 3:52 pm

  Dzięki za obszerne podzielenie się doświadczeniami z pierwszej ręki. Takie informacje są najcenniejsze dla czytelników. Zdrówka życzę!

 14. ŁYSY

  Styczeń 30, 2016 at 10:02 pm

  Hej. Ja chciałem się podzielić swoim doświadczeniem z proscarem. Biorę go od dobrych 8 lat. Zacząłem zaraz po tym jak zaczęły mi wypadac włosy więc dużo z nich udało się uratować. Pamiętam nawet rok czy dwa po zaczeciu brania w czapce znajdowały się jeszcze pojedyncze włoski z cebulkami a teraz nic więc lek ciągle działa. Co do efektów ubocznych to jest kilka. Lek działa na prostatę i czuję że trzymanie moczu nie jest już takie same. Jak tylko pęcherz moczowy jest pełny to wiem że odrazu muszę się udać do ubikacji. Przez to mniej pije bo wiem że wiąże się to z częstymi wizytami w WC. Druga sprawa to sprawność seksualna po takim czasie nie jest już taka jak kiedyś. Nie to że są problemy ze wzwodem ale trzeba poświęcić dużo czasu aby szytowac i robi się to męczące i człowiekowi się odechciewa i zazwyczaj na jednym razie kończy (kiedyś było i kilkanaście). W międzyczasie dziecko mi się zdrowe urodziło więc z tym problemu nie było. Dla osób ćwiczących, dbających o kulturę fizyczną finasteryd nie będzie sprzymierzeńcem. Jak porownam treningi te sprzed kilku lat to niestety nie czuje już tej pompy mięśniowej, ciężko zdobywać kilogramy czy to na sztandze czy na wadze. Brak agresji na treningu w porównaniu z tym co było kiedyś. A jeszcze jedno czasami jądra bolą. Mimo wszystko polecam dla ludzi którzy chcą się cieszyć posiadaniem włosów

 15. Rafał Sachanowicz

  Grudzień 19, 2015 at 3:11 pm

  Świetnie, że widzisz pozytywne efekty i zdrówko dopisuje. Dzięki za podzielenie się własnym doświadczeniem. Pozdrawiam!

 16. Roman

  Grudzień 19, 2015 at 1:38 am

  witam
  mam 28 lat
  lek finasteryd biore od 4 miesiecy ( dziele penester 5mg na 4 porcje )
  efekt powalajaco pozytywny .
  Nie ma zadnych efektow ubocznych .
  Wlosy sie zagescily , zaluje ze tak dlugo czekalem z decyzja .

  pozrawiam
  Roman

 17. Rafał Sachanowicz

  Grudzień 3, 2015 at 9:16 am

  Hej, dzięki za konstruktywny komentarz i cywilizowaną wypowiedź :)
  Wpis ten już ma trochę czasu i pisząc go dziś pewnie zrobiłbym to inaczej.
  Jednak żeby w przyszłości uniknąć kolejnych negatywnych odzewów postaram się go stonować i „unaukowić” dla moich czytelników. Pozdrawiam.

 18. Jasio

  Grudzień 3, 2015 at 1:08 am

  Rafał, to bardzo dobrze , że piszesz tego bloga. Ale dostałeś takie ‚atakujące’ komentarz, bo sam od razu ustawiłes się na pozycji z tezą. To juest trochę tak jakby świadek Jehowy chciał pogadac o świętach Bożego Narodzenia. Może i znalazłby jakąś iskierkę ale generalnie utopiłby temat strasząc Armagedonem….. Trochę tak to robisz jak ŚJ (pardon za porównanie). Ja stosuje finasteryd 1mg od roku i mam niezłe efekty ale prawdziwa rewelacja pojawiła się po dołączeniu 5% minhoksidilu i Retin-A jako kompleksowego podejścia. Uważam, że finasteryd należy bardzo ostrożnie stosować. Nie zapominaj, że Proscar (5mg) to lek urologiczny dla mężczyzn. I chyba nie byłby zalecany dla ok 40% mężczyzn po 50-ce którzy cierpiąna łagodny przerost prostaty. Ginekomastia od tego nie grozi. Nie przy dawce Propecii (1mg). Masz prawo do ideologii (tzn. wlasnej opinii) ale nie mozesz nia zastepowac wiedzy. Gdybyś wyważył za i przeciw i spróbował przeprowadzić jakąś analizę miałbyś inne odpowiedzi od czytelników. Ale ja i tak jestem wdzięczny, że podjąłeś temat. Nawet jeśli trochę piszesz jak Adaś Michnik w Wyborczej :) …. Jeżeli znajdziesz jakieś ciekawe i merytoryczne badania z przyjemnością zapoznam sie z faktami i Twoją o nich opinią. Sama opinia …. hmmm może budzić takie właśnie jak tu reakcje. Pozdrawiam

 19. Rafał Sachanowicz

  Lipiec 19, 2015 at 3:44 pm

  Jeśli na Ciebie działa, to super. Życzę, aby nic się nie zmieniło w tej kwestii. Pozdrawiam.

 20. Darek

  Lipiec 14, 2015 at 11:49 am

  Biorę to od ponad 5 lat. Polecił mi kumpel dermatolog. Biorę 1 mg z hakiem dziennie (1/4 tabletki 5 mg). Mam teraz 41 lat. Libido OK, erekcje i wszystkie inne takie opisane rzeczy OK. Nie zauważyłem, żeby mi to szkodziło, a z pewnością widzę różnicę jeśli chodzi o włosy. Na plus oczywiście.

 21. Rafał Sachanowicz

  Lipiec 13, 2015 at 8:51 am

  Gdy w mojej głowie pojawiła się myśl, że fajnie byłoby pomagać ludziom, to bardzo spodobał mi się ten pomysł.

  Jednak co jakiś czas trafia się ktoś, kto próbuje odebrać przyjemność z tej twórczości.

  Osobiście nie wiem dlaczego. Chęć pokazania, że jest się mądrzejszym? Chęć wytknięcia mi jakichś braków? Mam zamknąć tego bloga czy co? ;)

  Wracając do tematu. Na blogu jest wyraźnie zaznaczone, że jest on zbiorem moich opinii, z którymi nikt nie musi się zgadzać.

  W tym wpisie podałem jedno przykładowe badanie, jeśli Ci nie odpowiada, to trudno. Wszystkich się nie zadowoli.

  Jasno napisałem, że zachęcam do zrobienia rozeznania w tym temacie po WIELU zagranicznych forach, które często pokazują więcej prawdy niż cyferki.

  Ja również zmagałem się z problemem wczesnego łysienia i dokonałem wyboru, który jest spójny z tym wpisem. Osobiście chciałbym wiedzieć o powyższych informacjach, nim sięgnąłbym po finasteryd.

  U części osób lek ten faktycznie nie przynosi efektów ubocznych, ale pisanie, że jest on bezpieczny, to moim zdaniem kłamstwo.

  Najlepiej zasięgnąć informacji z tej strony http://www.pfsfoundation.org/

  Czy może ona też szerzy brednie według Ciebie?

  Mnie osobiście Twoje badania nie przekonują do tego, żeby sięgnąć po ten środek, a uwierz mi chciałbym mieć gęste włosy.

  Słowem podsumowania – Nigdzie nie pytałem Cię o opinię na temat tego bloga i nie jestem nią zainteresowany :)

  Jeśli blog jest miałki, to zwyczajnie go nie odwiedzaj lub stwórz własny, który będzie lepszy, bo z chęcią poczytam więcej na tematy poruszane u siebie.

  PS. Doceniam, że komentarz był na poziomie, a nie jak anonima przed Tobą.

  Aha odnośnie DHT polecam książkę eksperta z tej dziedziny Stephen Harrod Buhner „The Natural Testosterone Plan”

 22. Adam

  Lipiec 11, 2015 at 11:25 pm

  Ogólnie problem tkwi w tym, że wybrałeś bardzo źle przeprowadzone badanie – JEDNO badanie
  (nie ma bibliografii, ale obstawiam, że to było to: http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1743-6109.2011.02255.x/abstract).

  Dlaczego badanie jest złe?
  – Nie ma grupy kontrolnej (całe badanie automatycznie do śmieci)
  – Przeprowadzono ‚wywiad’ a nie dokładne badania (np. wywiad telefoniczny. Dobre, nie?)
  – Przebadano ludzi, którzy się zgłosili (już mieli objawy – niereprezentatywna grupa; jeśli będziesz badał ludzi doświadczających bólu głowy po herbacie to blisko 100% oświadczy, że doświadcza bólu głowy po herbacie, to oczywiste) i którzy po prostu kiedyś zażywali finasteryd – np. 3 lata temu.

  Pominąłeś natomiast dziesiątki badań, które udowadniają, że finasteryd jest tolerowany wprost fantastycznie jak na lek hormonalny; znikomy procent mężczyzn doświadcza jakichkolwiek efektów ubocznych, lek może skutecznie działać ponad 10 lat, itede, itepe

  Jeśli ktoś chce ratować włosy, to to jest jedyna droga (obecnie). Trzeba spróbować samemu, jest ponad 90% szans na brak jakichkolwiek efektów ubocznych. Jeśli ktoś jest zainteresowany, polecam sobie poszukać DOBRYCH badań, można zacząć tutaj:
  http://www.bernsteinmedical.com/research/10-year-finasteride-study-first-to-investigate-long-term-effects-and-safety/ (badanie trwające 10 lat)
  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25903108 (badanie trwające 5 lat)

  Słowem podsumowania – Jeśli wszystkie Twoje posty są tak miałkie pod względem merytorycznym, to ten blog ma bardzo małą wartość jako źródło wiedzy. (A swoją drogą, skąd masz te informacje na temat roli DHT w ciele? Możesz zacytować jakieś źródło?)

  Pozdrawiam,
  Adam :)

  A, nie biorę finasterydu, ale na pewno go zażyję, jeśli zmuszą mnie okoliczności ;)

 23. Rafał Sachanowicz

  Czerwiec 3, 2015 at 8:27 am

  Dokładnie! Pisał to największy łysoł, dzięki za sensowny i wiele wnoszący do tematu komentarz :) Pozdro!

 24. Dużo włosów na głowie

  Czerwiec 2, 2015 at 11:43 pm

  Haha czy pisał to lysol?? Tak przeczuwam
  Co za brednie