Jak Schudnąć

Ile Można Schudnąć W Miesiąc (Okiem Naukowca)

By  | 

ile można schudnąć w miesiąc

Poznaj Swój Limit

Chyba każda osoba wchodząca do świata odchudzania choć raz zastanawiała się, ile tłuszczu można wypalić w tydzień czy miesiąc.

Szukając informacji na ten ciekawy temat można szybko trafić na obietnice typu trzy, pięć lub nawet więcej kilogramów w kilkanaście dni. Niestety tego typu stwierdzenia najczęściej pochodzą od sprzedawców pigułek lub innych „rewolucyjnych” metod zrzucania wagi.

Jak zatem wygląda rzeczywistość i czy koncepcja szybkiego odchudzania w ogóle ma sens, postaram się odpowiedzieć w tym wpisie.

Ponadczasowe Pytanie – Ile Można Schudnąć W Miesiąc

Zagadnienie na pewno nie jest łatwe, gdyż każde ciało w pewnym stopniu jest inne, a do tego odchudzanie nie jest procesem liniowym.

Generalnie większość ludzi zaraz po wejściu na dietę notuje przyjemne efekty, gdyż cyferki na wadze ochoczo reagują na wszelkie zmiany i na starcie faktycznie można stracić kilka kilogramów w kilkanaście dni.

Jednak musisz mieć świadomość, że większość tej wagi stanowi woda. Dopiero później ciało zaczyna porządnie wgryzać się w tłuszcz. Wtedy też cały proces staje się wolniejszy i nie widać już tak wielkich zmian, które z początku mocno zachęcały do dalszego działania.

Wiele osób o tym nie wie i zaczyna kombinować albo nawet rezygnuje ze swoich działań, bo wydaje im się, że dieta przestała działać lub ich metabolizm zmniejszył się. Oczywiście jest to błąd.

Na tym etapie musisz po prostu wykazać się zwykła cierpliwością.

Pomyśl chwilę, jeśli na swoją aktualną sylwetkę pracowałeś kilka, kilkanaście miesięcy, a może nawet lat, to dlaczego sądzisz, że podróż w drugą stronę będzie trwała kilka tygodni? Warto sobie to uświadomić, gdyż zbyt wygórowane oczekiwania sprawią, że nie osiągniesz wyznaczonego celu.

Ile Można Schudnąć W Miesiąc – Konkretne Cyferki

Ludzkie ciało ma swoje limity w spalaniu tłuszczu i w tym przypadku nie działa popularne podejście, że im ostrzej podejdziesz do odchudzania, tym lepsze efekty zobaczysz.

W ciekawym badaniu, które zostało przeprowadzone na Uniwersytecie w Nowym Meksyku wykazano, że każdy kilogram tkanki tłuszczowej jest w stanie uwolnić maksymalnie jakieś 69 kcal w ciągu doby.

Co daje ta wiedza? Całkiem sporo i pokażę to na poniższym przykładzie.

Załóżmy, że Jasio waży 80 kilogramów i ma tkankę tłuszczową na poziomie 20 procent. Zgodnie z podstawową matematyką 16 kilogramów jego wagi stanowi tłuszcz. Połączenie tego faktu z naszym badaniem pokaże, że Jasio jest w stanie pozyskać z tłuszczu jakieś 1104 kcal (16 kg x 69 kcal) dziennie.

Teraz do całej układanki dorzućmy oklepane stwierdzenie, że do pozbycia się 1 kilograma tłuszczu ludzkie ciało musi być na deficycie kalorycznym wynoszącym około 7830 kcal.

Oczywiście jest to bardzo uogólniona wartość, która jak podają nowe źródła nie bardzo przekłada się na praktykę. Jednak na chwilę obecną prawie wszyscy się niej opierają, więc nie będę tutaj robił rewolucji (jeszcze).

Lecimy dalej z naszą matematyką…

Typowy miesiąc ma 30 dni. W tym czasie ciało Jasia będzie w stanie uwolnić 33120 kcal (30 dni x 1104 kcal). Jeśli uzyskaną wartość podzielimy przez wspomniane 7830 kcal, to wyjdzie, że ciągu miesiąca może on stracić maksymalnie 4,2 kilograma tłuszczu.

Rzecz jasna wszystko jest tutaj teorią, ale całkiem fajnie przedstawia mechanizmy rządzące procesem odchudzania.

Dzięki tej wiedzy widać mniej więcej, ile można schudnąć w miesiąc i dlaczego otyłe osoby są w stanie chudnąć szybciej niż osoby szczupłe.

Szybkie Odchudzanie

Niestety ogromna liczba ludzi nie zdaje sobie sprawy z powyższych spraw i często próbuje przekroczyć naturalne limity wchodząc na ostre diety. W takich sytuacjach rzeczywiście waga może drastycznie spaść, jednak odbędzie się to kosztem mięśni, samopoczucia.

Teraz zastanów się chwilę.

Co z tego, że Twoja waga będzie szybko spadać, skoro nie będziesz stawał się bardziej atrakcyjny? Dodatkowo ucierpi na tym poziom testosteronu i energii do życia. Nie mówiąc już o murowanym efekcie jojo.

Dlatego warto zadać sobie pytanie, jaki sens ma takie „szybkie” podejście?

Pomyśl też, ile tak wytrzymasz? Tydzień, miesiąc, pół roku?

Wchodząc na dietę zawsze powinieneś zadać sobie pytanie. Czy będę w stanie tak jeść do końca życia? Jeśli nie, to nie jest ona dla Ciebie, bo kiedyś z niej zejdziesz i co wtedy?

Brzuszek wróci, a Ty znowu będziesz w czarnej dupie z przekonaniem, że odchudzanie jest straszne, okropne i ciężkie.

Jak Sensownie Podejść Do Odchudzania

Dla mnie skuteczne odchudzanie polega na znalezieniu równowagi między czerpaniem przyjemności z życia, a „szybkością efektów”.

Wchodzenie w jakąkolwiek z tych skrajności nie jest dobrym pomysłem, ponieważ pierwsza prawdopodobnie uczyni Cię grubaskiem, a druga sprawi, że narobisz sobie krzywdy i będziesz kojarzył dbanie o siebie z męczarnią.

Na koniec ważna sprawa. Nie próbuj zmniejszać ilości spożywanych kalorii o wartość wyliczoną według powyższej metody! Tak ostre zmiany tylko oddalą Cię od Twojej docelowej sylwetki.

Dziękuję za uwagę :)

PS. Pod tym linkiem znajdziesz chyba najbardziej realny kalkulator pokazujący ile można schudnąć w miesiąc. (Strona w języku angielskim.)

(NOTKA: Zastanawiasz się, jakie produkty powinieneś wybierać, by jeść jak mężczyzna? Pobierz gotową listę zakupów. Przestań rozmyślać i zacznij działać! Pobierz Tutaj )

dieta dla mężczyzn

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *