Dieta Dla Mężczyzn

Jak Dbać O Wątrobę I Cieszyć Się Wyższym Testosteronem

By  | 

jak dbać o wątrobę

Poznaj Wiedzę, Która Pokazuje Jak Dbać O Wątrobę

Większość mężczyzn wie, że wątroba ma jakiś związek z alkoholem. Na tym zazwyczaj kończy się ich wiedza w tym temacie. Dlatego postanowiłem rzucić trochę więcej światła na ten temat i pokazać, że wątroba to bardzo fajny organ, z którym warto się zaprzyjaźnić.

Życie w zgodzie z wątrobą potrafi przynieść wiele korzyści dla mężczyzn. Jakich? Dowiedz się czytając dalej.

Kilka Ciekawostek O Wątrobie

Wątroba jest czymś w rodzaju naturalnego filtra. Dzięki niej nasze ciało może pozbywać się z ciała szkodliwej chemii i toksyn. Oczywiście pełni ona dużo więcej funkcji, ale skupię się na tych najważniejszych z męskiego punktu widzenia.

Co ciekawe zdrowa wątroba przepuszcza przez siebie ponad 2000 litrów krwi na dobę, jest największym narządem w ludzkim ciele i żadne urządzenie nie jest w stanie jej zastąpić.

Niestety wątroba ma również pewną wadę. Otóż nie jest ona unerwiona. Z tego powodu możemy żyć sobie błogiej niewiedzy, nie czując żadnego bólu, podczas gdy wątroba może ostro chorować.

Warto również wiedzieć, że z wiekiem wątroba produkuje więcej białek wiążących hormony płciowe (SHBG). Mówiąc w uproszczeniu takie białko doczepia się do wyprodukowanego testosteronu i czyni go „nieaktywnym”.

W efekcie powyższego spada poziom wolnego testosteronu, a objawy niskiego testosteronu zapewne już znasz. Jeśli jeszcze nie zdążyłeś wyedukować się w tym temacie, to zajrzyj tutaj.

Co Szkodzi Wątrobie

Czynników szkodzących wątrobie jest wiele, więc wymienię tylko te najbardziej popularne.

Zacznę od tego, co powinno być dla wszystkich oczywiste. Alkohol i wątroba nie są przyjaciółmi. Nie tylko szkodzi on wątrobie, ale obniża również poziom testosteronu, wypłukuje męski pierwiastek (cynk), a do tego zwiększa poziom żeńskich hormonów.

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że większość osób i tak nie rozstanie się z tym magicznym trunkiem. Dlatego warto chociaż spróbować go ograniczyć. Zabieg ten w sporym stopniu pomoże wątrobie nabrać sił, by oczyszczać ciało, a w tym usuwać sztuczne żeńskie hormony.

Cukier, czyli legalny narkotyk. Nie dość, że negatywnie wpływ na testosteron, to jeszcze ułatwia tycie.

Nadmiar tkanki tłuszczowej również negatywnie wpływa na wątrobę, a dodatkowo obniża męskie hormony i zwiększa aktywność aromatazy (przemiana testosteronu w jego żeński odpowiednik).

Jeśli chcesz wiedzieć, jak dbać o wątrobę. To staraj się unikać czynników z poniższej listy:

  • duża ilość soli w diecie np. chipsy, paluszki
  • syrop glukozowo-fruktozowy np. napoje, jogurty smakowe,
  • tłuszcze trans np. margaryna, ciasteczka
  • sztuczne słodziki np. aspartam
  • śmieciowe jedzenie np. pączki, frytki i tego typu wymysły
  • sprawdź, czy przypadkiem Twoje leki nie szkodzą wątrobie
  • biała mąka
  • metale ciężkie i toksyny, które znajdziemy w wielu pokarmach
  • papierosy

Przewlekły stres również odbija się na stanie tego, a to tylko czubek góry lodowej związanej z wpływem stresu na Twoje życie.

Jeśli podejrzewasz, że Twoja wątroba jest w niezbyt dobrym stanie np. z racji kiepskiego stylu życia. Mam dobre wieści. Organ ten ma zdolność regeneracji i co zaskakujące wystarczy Ci tylko 5 procent wątroby, żeby przeżyć!

Jednak nie namawiam Cię do testowania powyższego w praktyce :)

Jak Dbać O Wątrobę

Generalnie dobrze zrobisz swojej wątrobie, jeśli ograniczysz wyżej wymienione czynniki.

Jako ciekawostkę dodam, że czerwone wino jest alkoholem korzystnie wpływającym na stan wątroby, gdyż zawiera flawonoidy usuwające związki zagrażające zdrowiu wątroby. Właśnie z tego powodu Francuzi, którzy piją dużo wina, znacznie rzadziej mają problemy z wątrobą niż Polacy.

Z innych rzeczy wartych zainteresowania mogę wymienić buraki, warzywa kapustne, cytryny oraz czosnek.

PS. Jeśli chcesz poznać więcej informacji o tym jak dbać o formę i zdrowie, to zapraszam do tego wpisu.