Męskie Zdrowie

Jak Obniżyć Kortyzol – 12 Prostych Sposobów

By  | 

jak obniżyć kortyzol

Kortyzol znany bardziej jako hormon stresu wbrew powszechnym opiniom nie jest największym złem. Tak naprawdę jest on niezbędny do poprawnego działania męskiego organizmu.

Cały problem w tym, że obecnie mnóstwo ludzi ma kortyzol na zbyt wysokim poziomie, a taki stan rzeczy nie wróży nic dobrego.

Dlatego uznałem, że warto napisać coś więcej na ten temat.

Czemu Miałbyś Przejmować Się Wysokim Kortyzolem

Zanim powiem Ci jak obniżyć kortyzol, chcę napisać parę słów na temat korzyści z tego płynących z uregulowania jego poziomu.

Najlepiej pomyśl o efektach, jakie przynosi mężczyznom zdrowy poziom testosteronu i obróć je o 180 stopni.

Niezbyt ciekawy obraz prawda?

Co ciekawe skutki przewlekle zwiększonego kortyzolu są mylone właśnie z niskim testosteronem.

Kortyzol W Codziennym Życiu

Problem z kortyzolem jest taki, że dla ciała nie robi różnicy, czy atakuje Cię lew, czy stresujesz się przed podejściem do fajnej dziewczyny.

Efekt w postaci „rozlania” się hormonu stresu po ciele będzie takim sam.

Co gorsza już sam fakt myślenia o czymś nieprzyjemnym potrafi wywołać fizyczne zmiany w organizmie.

Właśnie dlatego każdy mężczyzna powinien wiedzieć jak obniżyć kortyzol.

Na szczęście sposobów na osiągnięcie tego celu jest całkiem sporo.

Jak Obniżyć Kortyzol – Konkretne Metody

Oczywiście nie musisz od razu stosować wszystkiego, a nawet odradzam takie podejście, gdyż raczej nie wytrwasz w swoich postanowieniach.

Lepiej wybierz kilka rzeczy, których na pewno będziesz w stanie się trzymać.

1. Spędzanie całego dnia w zgrabionej pozycji pogarsza głębokość oddechu. Dodatkowo cierpi przy tym układ krążenia oraz kostny. W efekcie wprowadzasz ciało w stan zbędnego stresu. Dlatego warto ustawić sobie minutnik, który będzie Ci przypominać, by co 20 minut odejść na chwilę od komputera. Wstań, wyprostuj się wykonaj parę kroków i głębokich oddechów. Ciało będzie za to naprawdę wdzięczne.

2. Regularna aktywność fizyczna pomaga skutecznie rozładować stres i bez wątpienia poprawia ogólny stan zdrowia w tym zwiększa testosteron oraz hormon wzrostu. Jednak w okresie zwiększonego stresu zbyt ciężkie treningi będą tylko dodatkowym obciążeniem dla ciała. Wtedy właśnie coś co dla jednych jest lekiem, dla Ciebie stanie się trucizną. Dlatego czasem zamiast ostrego treningu czasem lepiej po prostu iść na spacer.

(NOTKA: Zastanawiasz się, jakie produkty powinieneś wybierać, by jeść jak mężczyzna? Pobierz gotową listę zakupów. Przestań rozmyślać i zacznij działać! Pobierz Tutaj )

dieta dla mężczyzn

3. Jednym z bardziej popularnych czynników, które skutecznie zwiększają poziom kortyzolu są pieniądze, a dokładniej problemy z nimi związane. Z tego powodu powinieneś zrobić wszystko, co w Twojej mocy, by zacząć edukować się w tym temacie. Szczególnie jeśli ciągną się za Tobą długi lub pod koniec miesiąc zastanawiasz się, czy wystarczy Ci pieniędzy na jedzenie.

4. Medytacja to bez wątpienia świetna metoda, która wie, jak obniżyć kortyzol. Jeśli zaś nie jesteś w stanie usiedzieć 10 minut w miejscu, to możesz spróbować „treningu wewnętrznego” przykładowo qigong.

5. Zadbaj o odpowiednią ilość snu. Pewnie już o tym słyszałeś, ale czy praktykujesz? Widzisz, sen to czas, gdy ciało przeprowadza porządki, wzmacnia się oraz rośnie. Młode osoby mogą pozwolić sobie na zarywanie nocy. Jednak wiekiem jakość i ilość snu zyskuje na ważności, jeśli chcesz cieszyć się zdrowym ciałem z wysokim poziomem testosteronu.

6. Spożywaj jedzenie bogate w antyoksydanty (jeżyny, maliny, orzechy włoskie, kakao). Swoją drogą jagody oraz ich bracia są porządnym źródłem witaminy C oraz antocyjany, które również pomagają obniżyć poziom kortyzolu.

7. Zacznij korzystać z olejku magnezowego, który opisywałem tutaj.

8. Zadbaj o jakość jedzenia. Kiepskie jedzenie jest „stresorem” dla układu trawiennego.

9. Pij zieloną herbatę, ponieważ za sprawą l-teaniny obniża kortyzol.

10. Jeśli żyjesz w ciągłym stresie, to picie kawy jest kiepskim pomysłem, ponieważ tylko bardziej zwiększasz poziom kortyzolu w ciele.

11. Lubisz filmy komediowe? Świetnie! Okazuje się, że śmiech skutecznie obniża kortyzol. Dlatego uśmiechaj się więcej, a jeśli nie masz ochoty, to wymuś na sobie uśmiech. Zobaczysz, że po chwili i tak zaczniesz czuć się lepiej. Najlepiej sprawdź to w praktyce już teraz :)

12. Wykorzystaj możliwości adaptogenów np. różeńca górskiego.

Na koniec pozostaje mi zachęcić Cię do działania, bo tylko z tego biorą się efekty. Teoretycy niestety nie odczują żadnych zmian.

PS. Chcesz zadbać o siebie kompleksowo? Gorąco zachęcam Cię do poznania 4 filarów zdrowia i atrakcyjności opisanych w tym miejscu.

2 Comments

  1. arn

    Październik 18, 2016 at 9:56 pm

    zielona herbata niestety zawiera sporo fluoru ;/

  2. ghfhjk,ljh

    Lipiec 24, 2016 at 1:47 pm

    duże dawki wit C rozłożone na cały dzien (500 – 1000 mg 4 x dziennie ) + magnez + co najmniej 6 godz snu. To takie ważniejsze metody