Zioła I Suplementy

Czy Kozieradka Pospolita Jest Dopalaczem Męskości?

By  | 

kozieradka pospolita

Jakie Korzyści (Nie) Przynosi Kozieradka Pospolita

Kozieradka pospolita znana również jako fenugreek to tania roślinka chętnie stosowana na różne problemy.

Z tych ciekawszych dla mężczyzn mogę wymienić przeciwdziałanie łysieniu, korzystny wpływ na układ trawienny, poprawę libido, a nawet zwiększenie testosteronu. Jak widzisz lista powodów, by ją zażywać jest całkiem spora (przynajmniej według zajmujących się jej sprzedażą).

Jednak spójrzmy jak te wszystkie obietnice prezentują się w rzeczywistości.

Kozieradka pospolita zawitała na rynek zachodni jako booster testosteronu. Podobnie jak wiele innych ziół pojawiła się ona w formie opatentowanego ekstraktu, który miał dostarczać nam saponiny steroidowe.

Jeśli nie wiesz, saponiny steroidowe to związki mające na celu zwiększenie procesów anabolicznych w ciele, a w efekcie ułatwienie budowania atrakcyjnego ciała. Oczywiście taki ekstrakt z kozieradki otrzymał fajną nazwę testofen, która sama z siebie sprawia, że mam ochotę ją kupić ;)

Według producenta ekstrakt z kozieradki u 60 przebadanych pacjentów wykazał wzrost wolnego testosteronu aż o 98 % w porównaniu z grupą placebo i większy przyrost masy mięśniowej.

W ten sposób testofen zaczął stanowić składnik preparatów usuwających problemy niskiego testosteronu (spadek libido, zaburzenia erekcji, brak energii czy problemy z budową mięśni). Więcej na temat objawów niskiego testosteronu możesz przeczytać tutaj.

Niestety życie pokazało, że w praktyce nie wszystko jest tak piękne i działanie wyciągu z kozieradki pospolitej nie przynosi odczuwalnych korzyści.

Co ciekawe chociaż producent testofenu został pozwany za oszustwo, to nadal nie chce udostępnić informacji na temat badań, które potwierdzają skuteczność wyciągu z kozieradki pospolitej. Chyba nie muszę komentować takiego zachowania?

Z drugiej strony wielu badaniach jasno wykazano, że testofen nie wykazuje tak pozytywnego działania, jak obiecywał jego producent. Jednak nikomu to nie przeszkadza i na rynku nadal żyj produkty bazujące na testofenie.

Musisz również wiedzieć, że wyciąg z kozieradki zwiększa poziom prolaktyny. Z tego powodu kozieradka pospolita jest chętnie stosowana przez kobiety w okresie karmienia.

Niestety w przypadku mężczyzn podwyższona prolaktyna może być nie tylko przyczyną przerostu męskich piersi, ale również bezpłodności. Dodatkowo prolaktyna jest „wrogiem” testosteronu i dopaminy.

Odnośnie testosteronu, to nie znalazłem wyraźnych informacji pokazujących, że kozieradka odczuwalnie zwiększa jego poziom. Dlatego lepiej korzystać ze sprawdzonych metod, które odkryjesz pobierając ten poradnik.

Wiadomo za to, że kozieradka pospolita negatywnie wpływa na dihydrotestosteron (DHT). Zapewne dlatego cieszy się sporym zainteresowaniem wśród osób, mających problemy z włosami.

Jeśli nie wiesz, czym jest DHT i dlaczego nie chcesz go obniżać, to polecam ten wpis.

O dziwo brak pozytywnego wpływu na testosteron i zmniejszanie poziomu DHT nie odbiera kozieradce właściwości zwiększających libido (przynajmniej u części mężczyzn).

Robiąc rozeznanie można również usłyszeć o pozytywnym wpływie kozieradki na spalanie tkanki tłuszczowej, zwiększaniu siły czy przyrostu masy mięśniowej. Jednak śledząc źródła tej wiedzy i opinie zwykłych ludzi, którzy dawali jej szansę, jakoś nie zostałem przekonany.

Dowiedziałem się za to, że kozieradka może być rozwiązaniem problemów trawiennych wynikających z przejedzenia (przydatne w okresie świąteczny).

Kozieradka pospolita pozytywne działanie wykazuje również w przypadku słabej wrażliwości insulinowej.

Słaba wrażliwość insulinowa powoduje, że ciało gorzej „radzi” sobie z węglowodanami. Brzmi to całkiem kusząco, ale moim zdaniem poprawianie wrażliwości insulinowej powinno odbywać się przez zmianę stylu życia, a nie regularne jedzenie ziół.

Jeśli chodzi o efekty uboczne, to jednak z ciekawych jest niezbyt przyjemny zapach moczu oraz potu.

Jak widzisz, kozieradka pospolita wcale nie jest jakimś cudownym ziołem dla mężczyzn.

Patrząc na całokształt tej rośliny, raczej dałbym sobie z nią spokój i zajął się rzeczami, które faktycznie przynoszą odczuwalne korzyści. Jeśli takich poszukujesz, to koniecznie zajrzyj tutaj.

9 Comments

 1. Darek

  Listopad 7, 2016 at 10:34 pm

  Minęło chwile czasu od ostatnich komentarzy, ale badania opisane tutaj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21312304 są dla mnie wiarygodniejsze niż to co wrzucił Robert. Kozieradkę piłem ze względu na pozytywne oddziaływanie przy chorobie refluksowej. Oprócz działania łagodzącego zgagi odczułem po pewnym czasie (3 tygodnie około) znaczy wzrost libido i regeneracji po treningowej mimo,że sam byłem sceptycznie nastawiony wobec anabolicznego działania tego zioła.

  Mimo wszystko polecam samemu spróbować – nie dość, że załagodziło zgagi, wpłynęło dobrze na wydolność i libido to jeszcze załagodziło depresję jesienną, którą mam co roku.

  Pozdrawiam

 2. Rafał Sachanowicz

  Czerwiec 6, 2016 at 7:46 pm

  Dzięki za ciekawe uzupełnienie wpisu :)

 3. Robert

  Maj 22, 2016 at 7:07 am

  Kozieradka jest składnikiem suplementów na potencję na których pewne osoby robią potężny biznes, dlatego pojawiają się w necie cudowne historie o tym jaka to wspaniała jest roślina i stąd też wzięły się emocje pana Jami w komentarzu z dnia „Luty 24, 2015 at 5:13 pm”.

  „Jednak badania wskazują również, że Foenugraeci semen posiada aktywność antyandrogenową i w znaczący sposób obniża płodność u samców”

  http://www.panacea.pl/articles.php?id=3706

  Foenugraeci semen == Nasiona kozieradki

  Niestety nie podane jest źródło, jednak pod artykułem podpisał się doktor, profesor i magister, więc artykuł jest bardziej wiarygodny niż wymysły speców od marketingu.

 4. Rafał Sachanowicz

  Kwiecień 20, 2015 at 8:59 pm

  Jakieś tam badania zawsze znajdziemy :) Jednak z tego wiele konkretów nie wynika. Szkoda, że nie mamy dostępu do pełnej treści. Z drugiej strony jak wpiszesz sobie w google „testofen lawsuit” to dostaniesz trochę ciekawej treści. Ja osobiście jakoś nie mogę się do tego ziółka przekonać, pozdrawiam.

 5. Misiek

  Kwiecień 20, 2015 at 8:08 pm

  Jednak są badania naukowe, które twierdzą że nie jest tak źle z kozieradką:

  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21312304

  Phytother Res. 2011 Sep;25(9):1294-300. doi: 10.1002/ptr.3360. Epub 2011 Feb 10.
  Physiological aspects of male libido enhanced by standardized Trigonella foenum-graecum extract and mineral formulation.

  The aim of the clinical study was to evaluate the effect of Testofen, a standardized Trigonella foenum-graecum (Fenugreek) extract and mineral formulation, on male libido (sexual drive, urge or desire) in a double blind randomized placebo controlled study. The study recruited 60 healthy males aged between 25 and 52, without erectile dysfunction and randomized to an oral dose (two tablets per day) of the active treatment (600 mg Testofen per day) or placebo for 6 weeks. The primary outcome measure was the DISF-SR (male) self-administered QOL total score and the four domain scores. The secondary outcome was specific quality of life parameters. Testofen had an overall positive effect on physiological aspects of libido. In particular, there was a significant increase in the subdomains of sexual arousal and orgasm. Testofen had a positive effect on QOL in self-reported satisfaction with muscle strength, energy and well-being but did not have an effect on mood or sleep. Serum prolactin and testosterone levels remained within the reference range. It was concluded that Testofen demonstrated a significant positive effect on physiological aspects of libido and may assist to maintain normal healthy testosterone levels.

 6. Rafał Sachanowicz

  Luty 25, 2015 at 3:07 pm

  Nie znajdziesz jednoznacznej odpowiedzi, bo nie żyjemy w świecie, w którym wszystko jest czarne lub białe :) Cynk zmniejsza DHT w części badań, w innych zwiększa, ponieważ wzrost cynku przekłada się na wzrost testo, a wzrost testo na DHT. Jak widzisz koło się zamyka. Sensownym miejscem do sprawdzania supli jest strone examine.com Witamina D, cynk, magnez, DIETA (masło, jaja, oliwka z oliwek), SEN, walka ze stresem, trening siłowy mają wpływ na testo. Jak widzisz, możliwości masz wiele. Z ziółek pokrzywa zwiększa poziom wolnego testosteronu, czyli tego „prawdziwego”.

 7. Tomek

  Luty 25, 2015 at 1:35 pm

  Jak to jest w końcu.Więcej tescia to wiecej dht, wiecej dht to większe libido, cynk np zmniejsza dht a podnosi libido, a np palma sabałowa odniza dht i libido równiez , choć to różnie jest napisane w róznych miejscach, kozieradka np w medycynie chińskiej jest uzywana miedzy innymi na męski problemy a tu napisane jest ze niektórym pomaga, ale pisze tez ze obniza dht.
  Wczesniejsze badania odnosnie dht mówiły ze dht nie ma wpływu na mięsnie a najnowsze badanie pokazuja dokładnie odwrotne wyniki, za ma wpływ na rozwój tkanki mięsniowej.
  Są np badanie ze tribulus podnosi tylko tlenek azotu a nie testosteron i stąd wpływ na libdo.
  Tak się zastanawiam tylko jak podniesc testosteron, z mojego doświadczenia to wit D i cynk najwazniejsze i jakies ziółka tez na ale teraz to juz nie wiem jakie..

 8. Rafał Sachanowicz

  Luty 24, 2015 at 5:45 pm

  Fajnie, że na Ciebie działa, ale po co te zbędne emocje? Jakby wszyscy mieli takie świetne rezultaty, to nie uważasz, że kozieradka czy tribulus szybko wygryzłaby niebieską pigułkę i wiele innych preparatów? Jednak jakoś tak się nie stało… Patrząc na opinie większości użytkowników również można dojść do podobnych wniosków, a wyjątki zawsze się znajdą. Pozdrawiam.

 9. Jami

  Luty 24, 2015 at 5:13 pm

  Głupoty Pan wypisujesz niestworzone. Kozieradka zawiera saponiny i podnosi libido i potencję. Czytalem podobne wypociny o tribulus testeris że nie ma naukowo udowodnionego wpływu na wpływ na potencję tymczasem żażywając tribulusa pała stała mi przez 4 godziny, lepiej niż po wiagrze. Najlepiej przetestować samemu a nie opierać się na jakichś debilnych wypocinach marnych doktorków.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *