Zioła I Suplementy

Tongkat Ali (Long Jack) – Skuteczny Męski Suplement?

By  | 
tongkat ali

Foto: Mokkie

Czym Jest Tongkat Ali I W Czym Może Ci Pomóc

Istnieje duża szansa, że do tej pory nie słyszałeś o roślinie, którą świat ziołowych suplementów ochrzcił nazwą tongkat ali. Jednak nie jest ona jakąś nowością, gdyż od dawna była używana na problemy seksualne czy zwiększenie energii.

Roślina ta naturalnie występuje w Indonezji oraz Malezji i chociaż u nas jeszcze nie jest zbyt popularna, to na wschodzie cieszy się sporym zainteresowaniem wśród mężczyzn.

Tongkat ali zwana też long jack często jest reklamowana jako naturalna niebieska pigułka, lecz według rosnącej liczby badań jej potencjał jest znacznie większy. Dlatego postanowiłem się przyjrzeć bliżej temu męskiemu suplementowi.

Jak zawsze w przypadków ziół rozwiązujących męskie problemy musimy zadać sobie pytanie, co dla nas oznacza „działanie”. Dla jednej osoby będzie to wzrost energii, dla drugiej osoby lepsze samopoczucie, a dla trzeciej erekcje twardsze od stali. Według producentów zażywanie tongkat ali powinno objawić się wzrostem poziomu testosteronu, libido, poprawą jakości nasienia, a nawet pozytywnym wpływem na proporcje między ilością tkanki tłuszczowej i mięśniowej. Lista korzyści wygląda całkiem zachęcająco, więc zobaczmy co na ten temat mówią badania i jakie są realne efekty płynące z jej stosowania.

Budowanie Mięśni Oraz Spalanie Tłuszczu

Wydział zajmujący się badaniem fizjologii ćwiczeń na Uniwersytecie Malaya w Malezji postanowił sprawdzić, jak long jack wypada w połączeniu z treningiem siłowym. W eksperymencie wzięło udział 14 zdrowych mężczyzn,  którzy wykonywali przez 5 tygodni porządny trening siłowy. Treningi odbywały się co drugi dzień, a ich intensywność rosła z każdym tygodniem, więc ciała uczestników naprawdę dostawały w kość. Połowa badanych otrzymywała placebo a połowa 100 mg ekstraktu tongkat ali dziennie.

Jakie rezultaty przyniosło badanie? Moim zdaniem całkiem ciekawe. W przypadku masy mięśniowej odnotowano wzrost z 52.26 kg do 54,39 kg, czyli w sumie 2 kg czystych mięśni. W grupie placebo nie zaobserwowano żadnych znaczących zmian. Jeśli chodzi o tkankę tłuszczową, to obie grupy zaobserwowały niewielki spadek. Odnośnie wzrostu siły również obie grupy odczuły poprawę tego parametru, co jest czymś oczywistym podczas treningu siłowego. Jednak warto wiedzieć, że grupa spożywająca tongkat ali cieszyła ponad dwukrotnie wyższym wzrostem siły niż grupa placebo. Dla osób zainteresowanych budowanie mięśni dodam jeszcze, że „ziołowcy” zwiększyli rozmiar swojego bicepsa średnio o 1,8 cm. W grupie placebo nie pojawiły się żadne zauważalne zmiany.

Śledząc opinie „zwykłych” użytkowników w tym temacie faktycznie sporo osób pozytywnie wyraża się o efektach zażywania long jack. Oczywiście ciężko po takich komentarzach stwierdzić na ile jest to zasługa samego zioła, a na ile efekt diety i treningu.

Podnoszenie Testosteronu

Wielu mężczyzn sięga po tognkat ali, by walczyć z objawami niskiego testosteronu. Czy takie podejście ma sens? Według badania przeprowadzonego w jednym z Malezyjskich szpitali tak.

W eksperymencie wzięły udział osoby mające problem ze zbyt niskim testosteronem. Każdego dnia otrzymywali oni 200 mg ekstraktu. Badanie trwało miesiąc, a średnia wieku wynosiła 51 lat. Średni testosteron przed badaniem wynosił 5.66 nmol/l, czyli troszkę poniżej dolnej normy wynoszącej 6 nmol/l. Po 30 dniach eksperymentu średni poziom testosteronu wskoczył w zdrowy zakres, a dokładnie na 8,31 nmol/l. Przy okazji przeprowadzono ankietę, która sprawdzała faktycznie odczucia i większość badanych potwierdziło pozytywne zmiany.

Duża ilość obecnie przeprowadzanych badań pokazuje, że suplementacja tongkat ali pozytywnie wpływa na testosteron u osób, które mają problemy z jego niskim poziomem. Zaznaczam tutaj, że raczej nie należy traktować tej rośliny jako boostera testosteronu, który wywinduje ten hormon powyżej normalnych wartości. Z drugiej strony dziś mnóstwo mężczyzn jest „schorowana”, więc zapewne sporo osób odczuje pozytywnie działanie tongkat ali.

Płodność Oraz Libido

W tym obszarze męskiego życia long jack również wypada całkiem pozytywnie.

Eksperyment polegający na przyjmowaniu 200 mg ekstraktu dziennie przez 350 osób badał jego wpływ na płodność. Mierzono typowe parametry jak objętość wytrysku, ilość plemników czy ich ruchliwość. Grupa badanych składała się z osób, które miały jakieś problem na tym tle. Po kilku miesiącach eksperymentu wszelkie parametry nasienia uległy znacznej poprawie. Liczby miały również swoje przełożenie na realne efekty, gdyż 14% pacjentów „niechcący” zapłodniło partnerki.

W innym tego typu badaniu wzięło udział 109 mężczyzn. Połowa osób zażywała 300 mg ekstraktu tognkat ali, a druga połowa placebo. Badanie również trwało kilka miesięcy. Jednak już po 12 tygodniach ruchliwość plemników wzrosła o 44%, a objętość wytrysku o 18%. Grupa ziołowa odczuła także znaczny wzrost libido w porównaniu z grupą placebo.

Kilka Dodatkowych Informacji

Według zebranych przeze mnie danych long jack wykazuje również potencjalne działanie antyestrogenne. Dodatkowo roślina ta sprawdza się w przypadku zestresowanych osób i wykazuje zdolność do obniżania poziomu kortyzolu.

Przeglądając opinie zwykłych użytkowników duża grupa ludzi naprawdę jest zadowolona z tego suplementu. Oczywiście znajdą się również opinie mieszające go z błotem. Ile jest w tym prawdy, a ile opinii konkurencji tego nie wie nikt.

Porady Dla Zainteresowanych Tongkat Ali

Po pierwsze suplement ten nie jest pigułką, która działa po 30 minutach.

Po drugiej kupuj ekstrakt, który ma dodatkowo jasno określone stężenie. Zbyt słabe nie przyniesie efektów. Najlepiej celuj 1:100 oraz 1:200.

Po trzecie kupuj tylko czysty ekstrakt bez żadnych „synergicznych” dodatków.

Po czwarte zażywając tongkat ali warto robić cykle. Przykładowo 7 dni zażywania i 4 dni przerwy ewentualnie co drugi dzień. Dzienna dawka zalecana jest zawsze przez producenta, ale zazwyczaj są to okolice 200-400 mg ekstraktu dziennie.

Efekty Uboczne

Mówi się, że nie ma róży bez kolców i tak jest w tym przypadku. Tongkat ali jak już pisałem ma zdolność do zwiększania energii. W efekcie może on powodować bezsenność. Z kolei zakłócenie tego ważnego elementu życia szybko odbije się na ogólnym stanie ciała i przy okazji zniszczy potencjalne efekty zażywanego zioła. Dlatego lepiej zaczynaj z małymi dawkami i obserwuj reakcje ciała. Z innych efektów, na które czasem narzekają mężczyźni to uczucie niepokoju, rozdrażnienie oraz uczucie gorąca. W takich przypadkach najczęściej pomaga zmniejszenie zażywanej dawki i znalezienie optymalnej dla swojego ciała.

Podsumowanie

Jak widać w przypadku tongkat ali faktycznie coś może być na rzeczy i osoby, które chcą ulokować swoją gotówkę w jakimś męskim preparacie powinny brać pod uwagę opisywane zioło.

Oczywiście należy filtrować obietnice w stylu zyskaj 5 kg masy mięśniowej i wytop zbędny tłuszcz, naturalna alternatywa dla terapii hormonalnej czy zastępca niebieskiej pigułki. Lepiej podejść do tego tematu realistycznie, gdyż tylko wtedy możemy liczyć na pełne zadowolenie.

Na koniec jak zawsze zaznaczam, że suplementy powinny być tylko dodatkiem do długoterminowych zmian w stylu życia oraz żywienia. Dopiero takie połączenie przyniesie najlepsze efekty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, to kliknij w poniższy link.

Męski Sposób Na Zdrowe I Atrakcyjne Ciało

6 Comments

 1. Rafał Sachanowicz

  Grudzień 10, 2016 at 7:28 am

  Hej, nic nie napisałem na wspomniane prze Ciebie ziółko, bo zwyczajnie go nie znałem. Może wrzucę je na test kiedyś.

 2. PePE

  Listopad 29, 2016 at 9:52 pm

  Witam,
  szkoda, że Pan nic nie napisał na temat Sarsaparilla. Fajne ziółko. Brałem kilka razy w formie herbaty prosto z Meksyku i nie narzekałem na efekty.

 3. Rafał Sachanowicz

  Listopad 22, 2015 at 5:50 pm

  Dzięki za podzielenie się ciekawym doświadczeniem.

 4. Bart

  Listopad 22, 2015 at 12:24 am

  Brałem Tongkat Ali pochodzenia Indonezyjskiego (kupiłem w Singapurze) i mogę śmiało powiedzieć, że działa. Stosowałem początkowo 2x po 600 mg ekstraktu 200:1 w ciągu dnia w cyklu 2 dni na 1 dzień przerwy. Po 2 tygodniach objawiło się to nadciśnieniem tętniczym, więc obniżyłem dawkę do 2x po 300 mg na dobę i było w porządku. Co do rezultatów, to po około 3 tygodniach odczułem wyraźną poprawę wydolności fizycznej (dużo więcej energii, siły i wytrzymałości), gubiłem tkankę tłuszczową, dobre samopoczucie i wysokie libido. Nie badałem testosteronu przed i podczas kuracji, ale po efektach sądzę, że wyraźnie skoczył do góry.

 5. Rafał Sachanowicz

  Marzec 26, 2015 at 2:16 pm

  Myślę, że szybko Ci się odechce zabaw w robienie własnych wywarów, ale jakbyś się zdecydował na testy, to chętnie usłyszę o efektach. :) Solo bez problemu jest dostępne na zachodzie, a u nas jak pisałem, tognkat nie jest jeszcze zbyt popularny. Co producenci wrzucają do swoich preparatów wiedzą tylko oni :) Jednak w miksach zawsze warto zwracać uwagę na ilość poszczególnych składników, bo kilkanaście różnych składników nie przyniesie korzyści, jeśli będą w znikomych ilościach.

 6. mefisto

  Marzec 26, 2015 at 10:35 am

  gdyby kupić korzeń, robić wywar ?
  wychodzi taniej -> więcej niż gdyby kupić gotowca,
  więcej zabawy ale chyba warto, coś na zasadzie ZMA, nie widze tego solo jedynie w np. testojack, Universal N1-T, CONTROLLED LABS BLUE UP – pytanie czy tam jest to co pisze ? :)