Męskie Zdrowie

Hormon DHEA – Sekret Młodości, Atrakcyjności Oraz Zdrowia?

By  | 
hormon dhea

Foto: FreeImages.com/Nithya Ramanujam

Jeden z moich czytelników poprosił, bym napisał kilka słów na temat modnego ostatnio hormonu DHEA, a że dobry ze mnie człowiek, to właśnie tak czynię.

Słowem wstępu dodam, że nie chcę, by ten blog poruszał zbyt zaawansowane tematy, dlatego też postaram się wszystko wyjaśnić maksymalnie prosto.

Czym W Ogóle Jest Hormon DHEA

W wielkim uproszczeniu jest to hormon, którego ciało używa do produkcji testosteronu (hormon męski) i estrogenu (hormon żeński).

DHEA miał swoje pięć minut kilkanaście lat temu w kulturystycznym świecie (jako anabolik), gdzie nie bez powodu umarł śmiercią naturalną.

Jednak po latach ciszy niczym feniks odrodzony z popiołów DHEA ponownie próbuje podbić rynek suplementów, ale tym razem chce to zrobić jako istna „fontanna młodości”.

Z początku nie rozumiałem, dlaczego DHEA otrzymał takie określenie, ale gdy rzuciłem okiem na listę rzekomych korzyści, to wszystko okazało się jasne…

 • Zwiększa poziom energii
 • Podnosi libido i korzystnie wpływa na erekcje
 • Walczy z efektami starzenia
 • Poprawia pamięć
 • Wzmacnia odporność
 • Zmniejsza odkładanie tłuszczu
 • Zwiększa siłę i sprawność fizyczną
 • Wspomaga budowani masy mięśniowej
 • Chroni przed depresją

Istne cudo! Nic tylko zamawiać i łykać :) Jednak czy aby na pewno?

Jak Wygląda Rzeczywistość

Niestety szerokie działanie DHEA na ludzki organizm nie jest poparte przekonującymi badaniami. Niby coś tam się pojawia, ale na chwilę obecną nie ma konkretnych dowodów potwierdzających, że suplementacja DHEA owocuje wspomnianą listą korzyści.

Jeśli liczysz, że hormon DHEA pomoże Ci zbudować większe mięśnie, to jesteś błędzie.

Zażywanie tego hormonu nie pomoże Ci również w jakiś wyraźny sposób zrzucić wagi czy zwiększyć metabolizmu.

Podobnie stosowanie DHEA jako środka zwiększającego libido nie wydaje się być efektywne.

Jeśli chodzi testosteron, to niby istnieją badania potwierdzające pozytywny wpływ DHEA na jego poziom, ale niestety nie przekłada się to na jakieś odczuwalne efekty u mężczyzn.

Do tego większość badań potwierdzających skok testosteronu była przeprowadzona na kobietach.

Odnośnie powstrzymywania efektów starzenia, to istnieją jakieś badania sugerujące taką możliwość, ale taka sama ilość sugeruje coś odwrotnego.

Według National Institute on Aging oraz National Center for Complementary and Alternative Medicine na chwilę obecną brakuje sensownych dowodów, by jasno stwierdzić, że hormon DHEA spowalnia procesy starzenia.

Co ciekawe DHEA wykazuje lepsze działanie na kobiety niż mężczyzn. Robi to jako antydepresant i poprawiacz nastroju oraz booster libido.

Czy Warto Dbać O DHEA

Chociaż działanie suplementów DHEA jest obecnie wątpliwe, to nie znaczy, że masz olać ten temat. Jak najbardziej warto dbać o poziom DHEA ponieważ hormon ten w sporym stopniu jest wyznacznikiem zdrowia.

Jeśli podejrzewasz u siebie niski poziom DHEA, to wpierw spróbuj podnieść go za pomocą naturalnych metod.

 • Zadbaj o sen, by Twoje nadnercza miały czas na regenerację.
 • Naucz się zarządzać stresem w życiu ponieważ wysoki kortyzol jest wrogiem DHEA.
 • Zadbaj o dietę i ruch, by pozbyć się zbędnych kilogramów.
 • Dostarczaj ciału cholesterol, ponieważ to z niego jest produkowany hormon DHEA.

Jeśli po wprowadzeniu powyższych nie zobaczysz poprawy (mało prawdopodobne), to dopiero wtedy udaj się do lekarza, który faktycznie sprawdzi twoje hormony i oceni, czy powinieneś zażywać DHEA.

Czy DHEA Jest Bezpieczny

Hormon DHEA to nie cukierki. Jego dostępność bez recepty, nie czyni go automatycznie czymś bezpiecznym.

Wprowadzanie do ciała DHEA bez monitorowania jego poziomu (oraz kilku innych hormonów) jest dla mnie dość nierozsądne.

Zastanów się jakim cudem zażywanie sztucznie stworzonego hormonu bez jego monitorowania może być bezpieczne.

DHEA można przedawkować, a wtedy mogą pojawić się problemy w postaci trądziku, bezsenności, utraty włosów czy zaburzeń działania serca.

Dodatkowo nie są znane efekty długoterminowego stosowania tego hormonu. Dlatego powtórzę to jeszcze raz. Decydując się na suplementacje DHEA zawsze rób to pod okiem lekarza.

Małe Podsumowanie

Większość ludzi nie potrzebuje suplementów DHEA do szczęścia. Jeśli nie masz ku temu sensownych podstaw, to trzymaj się od nich z daleka.

Pamiętaj, nim sięgniesz po jakikolwiek suplement, zawsze zadaj sobie dwa pytania. Dlaczego chcesz go brać i czy możesz ten cel osiągnąć naturalnymi metodami.

Jeśli Twoim celem jest zbudowanie atrakcyjnego i zdrowego ciała, to mam zdecydowanie lepsze rozwiązanie, które znajdziesz w tym miejscu.

PS. Przy okazji tworzenia tego wpisu trafiłem na okładkę pewnego męskiego pisma, w którym sugerowano, że DHEA jest bezpiecznym zamiennikiem „teścia”. Moim zdaniem pisanie takich rzeczy jest delikatnie mówiąc głupie.