Męskie Zdrowie

Wstydliwa sprawa, czyli nadmierne gazy i wzdęcia brzucha.

By  | 

nadmierne gazy i wzdęcia brzucha

Dopóki większość dnia jesteś odcięty od ludzi, raczej jest Ci obojętne, jak często i jakiej mocy gazy generujesz. Jeśli jednak pracujesz w zatłoczonym biurze lub połowę dnia spędzasz na uczelni, a wolne chwile dzielisz z przyjaciółmi i życiową partnerką, to już sprawy trochę się komplikują.

Co prawda jeden bączek jeszcze nikomu nie zaszkodził, ale obecnie za sprawą syfiastej diety coraz więcej osób ma problem polegający na tym, że ich ciało potrafi zmienić się w istny generator zabójczych gazów, które mogą podobać się tylko właścicielom (potwierdzone naukowo). Jeśli zatem generujesz więcej niż statystyczne 14 bąków dziennie, to ten wpis jest zdecydowanie dla Ciebie.

Na wstępie muszę powiedzieć, że nadmierne gazy i wzdęcia brzucha w pewnym sensie są czymś dobrym. Jak wiesz Twój brzuch nie ma języka i nie jest w stanie powiedzieć, że robisz coś źle. Dlatego ten spryciarz znalazł inny sposób komunikacji z Tobą – sygnalizację zapachową z lekką domieszką dźwięku.

Jeśli zatem dokuczają Ci nadmierne gazy i czujesz, że Twój brzuch jest nienaturalnie wypchnięty, to prawdopodobnie Twoje ciało mówi „Hej kolego, chyba zjadłeś jakiś kiepski pokarm, które czyni Cię słabszym, a nie silniejszym.” Oczywiście są tutaj wyjątki i przeczytasz o nich w dalszej części.

Nadmierne Gazy I Wzdęcia Brzucha – Lista Podejrzanych

Teraz chcę, byś poznał kilka kategorii popularnych pokarmów, które są odpowiedzialnych za nadmierne wzdęcia i dyskomfort brzucha.

Warzywa

Warzywa chociaż zdrowe, to często bywają również przyczyną wzdęć. Jednak w tym przypadku nadmierne gazy nie muszą być oznaką, że zjadłeś coś złego i NIE namawiam Cię do rezygnacji z wytworów natury. Po prostu miej świadomość, że lepiej nie spożywać pewnych warzyw, gdy danego planujesz jakieś ważne spotkanie.

Najpopularniejsze warzywa będące przyczyną nadmiernych wzdęć to: kalafior, brokuły, brukselka, jarmuż, groch, fasola.

Uwaga warto również wiedzieć, że smażona cebula będąca popularnym dodatkiem do mięs np. wątróbki potrafi u wielu osób zrobić niezłą rewolucję w żołądku.

Owoce

Jabłka to chętnie spożywane owoce. Niestety potrafią one powodować również nadmierne gazy. Na szczęście w wielu przypadkach rozwiązanie problemu jest proste i polega na odłączeniu jabłek od głównych posiłków. W ten sposób zmniejszasz proces ich fermentacji z jelitach. Jeśli masz czas, to innym sposobem na spożywanie jabłek bez wzdęć jest ich pieczenie.

Inne popularne owoce, z którymi powinieneś być ostrożny to gruszki, brzoskwinie, śliwki i suszone daktyle.

Proszki proteinowe

Wziąłeś się siłownię i zdecydowałeś na białko w proszku? Istnieje ogromna szansa, że Twoje problemy wynikają właśnie z tego powodu.

Jeśli nie chcesz rezygnować z tego suplementu, to pozostają Ci eksperymenty z produktami innych firmy lub rozważenie białek roślinnych, które w wielu przypadkach okazują się uwalniać od tego wstydliwego problemu.

Oczywiście białka roślinne są postrzegane jako niepełnowartościowe, ale obecnie istnieją miksy białek różnego pochodzenia, które dostarczają pełnego zestawu aminokwasów. Niestety coś za coś.

Popularny miks białek roślinnych dostępny na naszym rynku w wersji czekoladowej ma kiepski smak i do tego zawiera w swoim składzie niezbyt fajny słodzik zwaną sukralozą. Co prawda istnieje również wersja „naturalna” tego suplementu bez sukralozy, jednak czytałem wiele opinii, że nawet najwięksi twardziele mają problem z zaakceptowaniem smaku tego specyfiku.

Mięsko

Każdy wie, że tłusto przyrządzone mięsa są ciężkostrawne i mogą być powodem wzdęć. Jednak wiele osób nie wie, że nawet chudy kurczak smażony na zdrowym tłuszczu potrafi być przyczyną wzdęć. Dlatego na czas eksperymentów warto zastąpić go wersją gotowaną z warzywami.

Przyczyną wzdęć bywa również łączenie w kanapkach wędliny z serem żółtym.

Pozostałe produkty

Skoro wspomniałem już o kanapkach, to oczywiście muszę teraz powiedzieć o chlebie.

Nieważne jaki rodzaj chleba wybierzesz, jeśli Twoje ciało jest wrażliwe w tym temacie, to nadmierne gazy zawsze przyjdą po jego spożyciu. Nie chodzi już tutaj nawet o modny ostatnio gluten, ale również i masę innej chemii i spulchniaczy.

Osoby szukające pomysłów na śniadanie, które miałoby zapewnić im super sylwetkę bardzo często decydują się na owsiankę. Osobiście nie jadam owsianki, ale wiem, że masa osób skarży się na spore wzdęcia po jej spożyciu.

Oczywiście istnieją jeszcze osoby, które nie tolerują nabiału, ale przypuszczam, że jeśli należysz do tej grupy, to już o tym wiesz.

Jeśli wśród powyższej listy nie znalazło się źródło Twoich problemów (bardzo mało prawdopodobne), to w dalszej kolejności zainteresuj się czymś o nazwie FODMAPS, czyli dietą zalecaną w zespole jelita drażliwego.

(NOTKA: Zastanawiasz się, jakie produkty powinieneś wybierać, by jeść jak mężczyzna? Pobierz gotową listę zakupów. Przestań rozmyślać i zacznij działać! Pobierz Tutaj )

dieta dla mężczyzn

Dodatkowe Wskazówki

Nie wiem, czy jesteś tego świadomy, ale nadmierne gazy i wzdęcia brzucha wcale nie muszą pojawiać się od razu po spożyciu gazowego pokarmu. Taka sytuacja może mieć miejsce nawet kilka godzin później. Dlatego warto przez kilka dni prowadzić dziennik posiłków. W ten sposób znacznie łatwiej będzie Ci znaleźć powtarzające się schematy i odkryć przyczynę problemów.

Kolejna sprawa to fakt, że trawienie rozpoczyna się w ustach, a nie w brzuchu. Dlatego zawsze pamiętaj o tym, by jeść powoli i dokładnie rozdrobnić pokarm w ustach. W ten sposób znacznie ułatwisz życie swojemu układowi trawiennemu. Dodatkowo w ten sposób będziesz miał również pewność, że nie połykasz zbyt dużych ilości powietrza.

Z kolei w sytuacji, gdy już dopadły Cię nadmierne gazy i wzdęcia, polecam mieszankę kminku z majerankiem. Swoją drogą te przyprawy można dodawać do wielu potraw, by zawczasu uniknąć śmierdzących problemów. W moim przypadku taka mieszanka sprawdza się znacznie lepiej niż popularny espu coś tam, który na mnie zwyczajnie nie działa.

Słowo na koniec

Nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę z tego, że układ trawienny jest Twoim drugim mózgiem, który pełni znacznie więcej funkcji niż samo trawienie. Dlatego gorąco namawiam Cię do dbania o jego stan, gdyż w ten sposób nie tylko usuniesz nadmierne gazy i wzdęcia brzucha, ale również szybko odczujesz ogólną poprawę wyglądu i samopoczucia.

Z kolei każdą osobę zainteresowaną budowaniem atrakcyjnego i zdrowego ciała zapraszam tutaj.